Drogowcy w dzielnicach

08.08.2017

Drogowcy w dzielnicach

Oprócz zakrojonych na szeroką skalę inwestycji drogowych, które są – bądź niedługo będą – realizowane w Częstochowie, na bieżąco wykonywane są mniejsze zdania, bardzo ważne z punktu widzenia mieszkańców poszczególnych dzielnic. – Gdybyśmy podsumowali wszystkie inwestycje dzielnicowe, które już się zakończyły albo które trwają to przeznaczyliśmy na nie 13,5 mln złotych. Wszystkie wpisują się w program  “Lepsza Komunikacja” – zaznacza prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Wśród inwestycji, które już się zakończyły jest ulica Bohaterów Katynia. – Jej przebudowa rozpoczęła się jeszcze w ubiegłym roku od wymiany nawierzchni chodników – przypomina Mariusz Sikora, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie. – W tym roku została wymieniona nawierzchnia drogi – około 800 metrów bieżących. Wyznaczone wcześniej ciągi rowerowe nie były bezpieczne. Teraz zostały zmodernizowane. Jest więc nowocześnie, ładnie i właśnie bezpiecznie – podkreśla. Koszt prac wyniósł ponad 720 tys. zł.

Poza tym drogowcy zakończyli już prace na ulicy Małopolskiej, Olsztyńskiej i Kasztanowej.

Na tej pierwszej inwestycja jest podzielona na trzy etapy, z których na razie wykonano I i III. Jak dotąd zbudowano m.in. drogę wraz z obustronnymi chodnikami oraz kanalizację deszczową. Pojawiło się nowe oświetlenie uliczne; przeprowadzono także rekultywację terenu. Niedawno zakończył się III etap prac, którego koszt wyniósł ok. 2,5 mln zł.

Na ul. Olsztyńskiej – od ul. Wesołej do ul. Legionów – zbudowano drogę lokalną i obustronny chodnik; przebudowano skrzyżowania, zjazdy publiczne i indywidualne. Inwestycja objęła także budowę kanalizacji deszczowej i technicznej, przebudowę istniejącego uzbrojenia elektroenergetycznego, nasadzenie 5 drzew oraz założenie trawników (wraz z ich roczną pielęgnacją pogwarancyjną). Warto podkreślić, że remont pozwolił zachować znajdujące się tam historyczne motywy klinkierowe. Nakłady na tę inwestycję to ok. 2,1 mln zł.

Remont ul. Kasztanowej objął z kolei ułożenie nawierzchni bitumicznej ze wzmocnieniem warstw konstrukcyjnych, chodnika oraz zjazdów z kostki betonowej na podbudowie tłuczniowej. Dodatkowo przeprowadzono regulację uzbrojenia i odnowiono zieleniec. Koszt prac wyniósł ok. 400 tys. zł.

 

Obecnie trwają lub wkrótce rozpoczną się kolejne podobne inwestycje. Jeszcze w tym roku zakończy się przebudowa ulicy Kiedrzyńskiej, placu Orląt Lwowskich, czy Kamińskiego. Ich koszt to ponad 7,5 mln zł.

 

Inwestycje dzielnicowe zakończone, oddane do użytku:

  • Budowa ul. Małopolskiej III Etap – wraz z odwodnieniem i oświetleniem – ok. 2,5 mln zł (Parkitka)
  • Przebudowa ul. Olsztyńskiej – od ul. Wesołej do ul. Legionów – ok. 2,1 mln zł (Zawodzie)
  • Przebudowa ul. Kasztanowej – ok. 0,4 mln zł (Wrzosowiak)
  • Przebudowa ul. Bohaterów Katynia – ok. 0,7 mln zł (Błeszno)

Łącznie ok. 5,7 mln zł

Realizowane bądź przygotowywane do realizacji w tym roku są także następujące zadania:

  • Budowa ul. Kiedrzyńskiej (Tysiąclecie)- od skrzyżowania z ul. Dekabrystów (wraz z jego przebudowa) do skrzyżowania z ul. Inwalidów Wojennych (wraz z jego przebudową) – ok. 5 mln zł (dotacja z programu „Schetynówki” 2,35 mln zł) – koniec jesień 2017r.
  • Przebudowa pl. Orląt Lwowskich (Raków) – ok. 1 mln zł – koniec lato 2017r.
  • Przebudowa ul. Kamińskiego (Wrzosowiak) – ok. 1,7 mln zł – postępowanie przetargowe – koniec prac do końca roku.

Koszt ok. 7,7 mln zł

  • kg
  • zdj. kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły