Dumą swojej szkoły być

21.10.2018

Dumą swojej szkoły być

– Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły. Będę uczyć się w szkole, jak kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować, kiedy dorosnę. Będę się starać być dobrym kolegą. Ślubuję swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom – dumnie wyrecytowali pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 16 i w ten oto sposób oficjalnie stali się częścią społeczności uczniowskiej.

W życiu są uroczystości mniejsze i większe, ważne i ważniejsze… Do tych drugich z pewnością zaliczyć można… pasowanie na pierwszoklasistę. Ten niezwykle ważny moment przeżywali najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 16.

Podczas uroczystości w sali sportowej pierwszoklasiści zaprezentowali program artystyczny, skierowany do zaproszonych gości, nauczycieli i rodziców. Maluchy spisały się na medal – pokazały, że potrafią nie tylko doskonale śpiewać, tańczyć, ale i recytować. Wszystkie występy dopracowane były w najdrobniejszych szczegółach.

Najważniejszym momentem było jednak ślubowanie i pasowanie. – Zaprzyjaźnić się z książkami, dumą swojej szkoły być, ze wszystkimi pierwszakami ślubujemy dziś! Uczniem być – to ważna sprawa i otwierać wiedzy drzwi. Uczyć się, by świat poznawać, ślubujemy dziś – dumnie odśpiewały i wyczekiwały na ten jeden z najważniejszych momentów w czasie całego trwania edukacji. Po pasowaniu pierwszoklasiści otrzymali legitymacje, słodkie upominki i zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej nr 16 w Częstochowie.

Co ciekawe, maluchy do „Szesnastki” wróciły po 18 latach przerwy! W tym czasie w szkole uczyli się wyłącznie gimnazjaliści. Za sprawą reformy edukacji placówka została przekształcona w Szkołę Podstawową. – Cieszymy się, że udało się stworzyć dwie klasy pierwsze. Podczas rekrutacji okazało się, że nasze intensywne działania z ubiegłego roku, przyniosły oczekiwany efekt – podkreśla Jarosław Nurek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 16. – Doświadczenia w pracy z uczniami starszymi sprawiają, że proces kształcenia tych młodszych odbywa się z wykorzystaniem aktywizujących metod nauczania. To właśnie nauczyciele mają ogromny wpływ na rozwój charakterów. Oczywiście, podstawową komórką wychowawczą jest rodzina, ale to szkoła kształtuje osobowość, uczy określonych zachowań i funkcjonowania w społeczeństwie. Na szczęście przystosowanie się do nowych realiów przyszło samoistnie i – co nas niezwykle cieszy – mamy bardzo dobry odbiór społeczny – zaznacza Jarosław Nurek. Aby przygotować się na przyjście pierwszoklasistów, szkoła musiała przystosować swoje pomieszczenia do nauki dzieci w edukacji wczesnoszkolnej. – Najmłodsi uczniowie zajmują całe drugie piętro. Znajdujące się tam sale zostały wyremontowane i kompleksowo doposażone. Stworzyliśmy też drugą świetlicę szkolną – korzystają z niej wyłącznie uczniowie z klas 1-4. Ona również została wyposażona w środki dydaktyczne i multimedialne – wylicza dyrektor. Na tych inwestycjach Szkoła Podstawowa nr 16 nie zamierza poprzestać. – Staram się pozyskać środki zewnętrzne na kolejne inwestycje. Na razie zmieniamy się małymi kroczkami – to właściwie początek tego, jak chcielibyśmy, aby placówka wyglądała. Poprzez realizację różnych programów – na przykład rządowego „Aktywna tablica” – mamy możliwość doposażyć szkolę w nowoczesne sprzęty multimedialne. Zakupiliśmy też piec konwekcyjny. Chcemy, żeby szkoła miała odpowiednie zaplecze i bazę – poczynając od tej sportowej, a na technicznej kończąc – podsumowuje Jarosław Nurek.

  • Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły