Dziecko ze spektrum autyzmu – zrozumieć i pomóc

05.10.2018

Dziecko ze spektrum autyzmu – zrozumieć i pomóc

W Specjalnym Ośrodku Wychowawczym „Dom dla Chłopców” w Częstochowie odbyła się konferencja naukowa “Dziecko ze spektrum autyzmu – zrozumieć i pomóc”.

Otwierając konferencję i witając zgromadzonych gości i uczestników Małgorzata Pintele, gospodarz i dyrektor SOW, podkreśliła potrzebę takich inicjatyw powołując się na niezwykle szybki wzrost liczby chłopców ze spektrum autyzmu w rzeczywistości wychowawczej Ośrodka i konieczność dostosowania warunków, metod pracy i opieki do potrzeb ich nieco innego rozwoju. Dziękując obecnym przedstawicielom władz samorządowych naszego miasta, dyrektorom zaprzyjaźnionych placówek, nauczycielom, terapeutom, rodzicom dzieci z ASD, mediom za zainteresowanie i życzliwą obecność, podkreśliła potrzebę współpracy i wzajemnego wsparcia wobec niełatwych wyzwań praktyki i mimo wzrastającej wiedzy o całościowych zaburzeniach rozwoju. Konferencja zgromadziła ponad 100 zarejestrowanych uczestników bo na tylu tylko pozwalała wypełniona sala.

Anna Kościańska z Fundacji Primo Diagnosis podkreśliła iż konferencja jest elementem szerszej kampanii wczesnego rozpoznawania zaburzeń ze spektrum autyzmu u małych dzieci realizowanego wspólnie z Urzędem Miasta Częstochowy. Zaapelowała o wykorzystanie szansy i sprawdzenia rozwoju dziecka w ramach prowadzonych diagnostycznych badań przesiewowych 2-latków z terenu naszej gminy, które prowadzi Fundacja.

W części wykładowej uczestnicy wysłuchali czterech wystąpień zaproszonych gości, naukowców, znawców problematyki ASD nie tylko z naszego miasta, ale i Uniwersytetu Warszawskiego czy Rzeszowskiego. W przerwie prelekcji zaprezentowali się chłopcy wychowankowie Ośrodka, wzruszając obecnych występem -pantomimą. To nie tylko jedyna prezentacja efektów pracy wychowawczej bowiem konferencji towarzyszyła wystawa pięknych prac artystycznych wychowanków realizowanych w ramach prowadzonej arteterapii. Po części wykładowej był też czas na dyskusję i wypowiedzi obecnych na sali praktyków, którzy przekonali organizatorów o potrzebie i sensie kolejnych corocznych takich spotkań przynoszących najnowszą wiedzę, konkluzje z badań naukowych czy wymianę sprawdzonych w praktyce rozwiązań.

Szczęśliwcy, którzy odpowiednio wcześniej zarejestrowali się na konferencje mogli uczestniczyć w warsztatach metodycznych prowadzonych przez specjalistów, pracowników Ośrodka.

W trakcie konferencji można było poznać i zakupić najnowszą literaturę dotyczącą poruszanych problemów dziecka ze spektrum autyzmu prezentowaną przez akademicką częstochowską księgarnię.

Czy należy “uczłowieczyć autyzm”? Organizatorzy apelują, aby „uczłowieczyć się do autyzmu”. Czas zrozumieć, że lęk przed nieznanym, bezradność, nie sprzyja budowaniu relacji, zamyka kontakt, bo każde zachowanie czemuś służy i jest formą komunikatu, dlatego należy starać się je właściwie odczytać.

Organizatorami wydarzenia była Fundacja Primo Diagnosis oraz SOW „Dom dla Chłopców”. Patronaty honorowe nad tym ważnym spotkaniem przyjęli Prezydent Miasta Krzysztof Matyjaszczyk, Arcybiskup Wacław Depo oraz Rektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego prof. Anna Wypych-Gawrońska.

  • materiały organizatora
Najnowsze artykuły