Dzieło Jerzego Kędziory na wrocławskim osiedlu

24.10.2021

Dzieło Jerzego Kędziory na wrocławskim osiedlu

W ogólnopolskim konkursie architektonicznym, Osiedle Dębowa 17 z Wrocławia zostało nagrodzone statuetką „Budowa Roku 2020″. I może nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że odnajdziemy tam nasz lokalny akcent. Wisienką na torcie tego miejsca jest bowiem balansująca rzeźba Jerzego Kędziory. Została ona zainstalowana w centralnym punkcie owego kameralnego kompleksu mieszkaniowego. Na dodatek jednym z projektantów nagrodzonego kompleksu jest pochodzący z Częstochowy Eliasz Matuła, architekt pracujący we wrocławskiej pracowni Maćków – twórcy osiedla.

Rzeźba jest jednym ze znaków rozpoznawczych osiedla, wabikiem wciągającym spacerowiczów Alei Dębowej w jego wnętrze. Projektanci powierzyli jej rolę zwornika łączącego dwie różnorodne formuły zabudowy.

To kolejne, szczególne architektoniczne czy urbanistyczne miejsce, w którym inwestor postawił na dzieła Jerzego Kędziory by móc podkreślić walory swego założenia, zhumanizować go, ocieplić jego wizerunek, a być może i ustygmatyzować.

W niedługim czasie rzeźba wrocławska będzie krańcowym obiektem na narównoleżnikowej nitce art-turystycznego Szlaku Rzeźb Balansujących, jakim organizacje turystyczne chcą połączyć dzieła Kędziory eksponowane w przestrzeni publicznej. Co ciekawe, miejscem przecięcia się nitek szlakowych, południkowej i równoleżnikowej, będzie częstochowski Stary Rynek z podniebnym spektaklem Igrców Częstocha, czyli największego przedsięwzięcia Jerzego Kędziory z tej formuły twórczej.

Warto zaznaczyć, że jednym z projektantów nagrodzonego kompleksu jest pochodzący z Częstochowy Eliasz Matuła, architekt pracujący we wrocławskiej pracowni Maćków – twórcy osiedla.

  • oprac. kg
Najnowsze artykuły