Dzień Kobiet w Galerii Jurajskiej: przed centrum stanie mammobus

07.03.2022

Dzień Kobiet w Galerii Jurajskiej: przed centrum stanie mammobus

Dzień Kobiet warto świętować, postanawiając sobie, z większą troską zadbać o własne zdrowie. Okazja ku temu będzie już 8 marca. Przed Galerią Jurajską, od strony Bulwarów Jurajskich, stanie bowiem mammobus, czyli mobilny punkt, w którym można wykonać bezpłatne badanie obrazowe piersi.

Rak piersi wciąż zbiera swoje żniwo w Polsce. Co roku na schorzenie to umiera ponad 19 tys. kobiet. Szacuje się, że każdego dnia diagnozę słyszy 50. Sytuację dodatkowo pogarsza pandemia, która od ponad 2 lat wpływa negatywnie na profilaktykę i wczesne wykrywanie zmian. Tymczasem w porę postawiona diagnoza zwiększa szansę na wyleczenie i przeżycie. Warto więc korzystać z okazji do diagnostyki.  – Nie ma lepszego dnia niż „Dzień Kobiet”, aby zatroszczyć się o swoje zdrowie, poświęcając mu nieco uwagi, a w tym przypadku raptem kilka minut.  Tym bardziej, że zaplanowane na wtorek badania są bezpłatne. Na zainteresowane panie mammobus czekać będzie między godziną 9 a 12 – informuje Violetta Dziubin-Łuszczyk dyrektor marketingu Galerii Jurajskiej.

Bezpłatną mammografię, która jest prostym i bezbolesnym badaniem, będzie mogła wykonać każda kobieta z roczników między 1952 a 1971, czyli pomiędzy 50 a 69 rokiem życia. Wystarczy umówić się telefonicznie, dzwoniąc pod numer 61 222 37 00. Ten czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 18:00.

– Akcje taka jak ta 8 marca mają nie tylko namówić kobiety do badania, ale także mają na celu podnoszenie świadomości i promocję profilaktyki. Wiedza o tym, w jakim wieku należy wykonać pierwsze badanie mammograficzne, kiedy je powtórzyć, a także jak samemu badać swoje piersi jest dziś kluczowa w walce z nowotworem – mówi przedstawicielka galerii.

Wybierając się na badania należy pamiętać także o reżimie sanitarnym. W czasie badania należy mieć założoną trzywarstwową maseczkę, którą można nabyć w aptece. Ponadto należy przyjść na wyznaczoną podczas rejestracji godzinę.

Do mammobusu panie zapraszane są pojedynczo. Po wejściu należy zdezynfekować ręce – informuje organizator. Jednocześnie na badanie nie mogą przyjść kobiety, które są na kwarantannie lub w izolacji, a także panie, które mieszkają z osobą na kwarantannie lub w izolacji.

Badania realizowane przez NZOZ Largo odbywają się w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, dla kobiet z przedziału wiekowego 50-69 lat, który finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

  • oprac. kg
Najnowsze artykuły