Dziewczynka z gołębiami wróciła na miejsce

12.04.2019

Dziewczynka z gołębiami wróciła na miejsce

Jedna z ulubionych fontann – dziewczynka z gołębiami – przeszła po raz pierwszy w życiu renowację. Po wszystkich zabiegach upiększających wróciła już do centrum miasta.

Od maja 2009 roku fontanna stoi w pasażu środkowym III Alei, na wysokości Miejskiej Galerii Sztuki. Po 10 latach przeszła gruntowne czyszczenie. Dziewczynkę razem z gołębiami zdemontowała w porozumieniu z Urzędem Miasta ekipa techniczna Częstochowskich Wodociągów S.A. Dobrze zapakowana trafiła o swojego wykonawcy – firmy Brązart S.C. z Pleszewa z Wielkopolski, który zadbał o to by wyglądała jeszcze piękniej. Przeszła czyszczenie, patynowanie i po wszystkich zabiegach upiększających wróciła do centrum miasta.

Przy tej okazji przypominamy, że koncepcję plastyczną fontanny opracował częstochowski artysta malarz Władysław Ratusiński. Dziewczynkę z brązu karmiącą gołębie wyrzeźbiła Ewa Maliszewska, autorka figurek do oscarowego “Piotrusia i wilka” – filmu lalkowego, który powstał w łódzkiej wytwórni Se-ma-for.

Częścią fontanny jest niska ława z piaskowca „Długopole” w kształcie łuku, oddzielająca nieckę z otoczaków od strefy zieleni. Z kamieni w sezonie tryskają strumienie wody według określonego programu, które w godzinach nocnych podświetlają reflektory typu LED. Fundatorem odlewu „Dziewczynka z gołębiami” są Częstochowskie Wodociągi S.A..

Fontanna,  podobnie jak pozostałe zacznie działać, tak jak w latach ubiegłych w pierwszy majowy weekend.

  • Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły