31.05.2018

E-zwolnienia od 1 grudnia

Sejm uchwalił ustawę wydłużającą okresu dwutorowego wystawiania zwolnień lekarskich. Obligatoryjnie elektroniczne e-zwolnienia zaczną obowiązywać od 1 grudnia 2018 r.

 

W trakcie 2 lat okresu przejściowego istniała możliwość wystawiania zaświadczeń lekarskich o niezdolności do pracy zarówno w wersji tradycyjnej, papierowej, jak i w wersji nowej, wersji elektronicznej. – Tempo wdrażania wersji elektronicznej zwolnień lekarskich nie było satysfakcjonujące. Efektem tego była decyzja o wydłużeniu okresu przejściowego, który pierwotnie miał trwać do końca czerwca 2018 roku – mówił w trakcie sejmowej dyskusji wiceminister Marcin Zieleniecki.

Pod koniec grudnia ubiegłego roku nowoczesną formę elektroniczną wystawiania zaświadczeń lekarskich stosowało 3% lekarzy. Z kolei według danych na koniec marca liczba lekarzy korzystających z tej formy pracy wyniosła już ok. 25%. Co ważne, w wersji elektronicznej jest już wystawianych 16,69% zaświadczeń lekarskich.

W województwie śląskim z kolei pracuje ponad 18,2 tys. lekarzy uprawnionych do wystawiania zwolnień lekarskich. W marcu (dane z tego miesiąca przeanalizował ZUS) ponad 12,7 tys. lekarzy wystawiło co najmniej jedno zwolnienie lekarskie (papierowo lub elektronicznie). Ponad 7,6 tys. jest natomiast zarejestrowanych na Platformie Usług Elektronicznych (PUE).

Zdaniem wiceministra Zielenieckiego jest to efekt bardzo intensywnej, wytężonej pracy, którą wykonał Zakład Ubezpieczeń Społecznych, pracy polegającej na promowaniu nowej formy zaświadczeń lekarskich. Liczba e-zwolnień rośnie jednak zbyt wolno, by wprowadzić je obowiązkowo od 1 lipca. – Mimo wytężonej pracy, ogromnego wysiłku, tempo wdrażania nowej formy zaświadczeń lekarskich nie jest satysfakcjonujące. Konieczne są kolejne działania. Te działania obejmują powołanie do życia funkcji asystenta medycznego, który ułatwiłby lekarzom wystawianie zaświadczeń lekarskich w wersji elektronicznej – powiedział wiceminister.

Wprowadzenie możliwości wystawiania zwolnień lekarskich w formie elektronicznej ma na celu usprawnienie i uproszczenie czynności związanych z wystawianiem zaświadczeń. E-zwolnienie lekarskie trafia automatycznie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz do pracodawcy pacjenta zaraz po jego wystawieniu. W efekcie, gdy lekarz wystawi e-ZLA, każdy pracodawca posiadający profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS będzie miał niemal natychmiastową wiedzę o zwolnieniu wystawionym pracownikowi. Nie musi już więc – jak przy tradycyjnej formie – sprawdzać, czy pracownik dostarczył zwolnienie w terminie 7 dni od daty jego otrzymania ani przekazywać elektronicznego zwolnienia lekarskiego do ZUS nawet wtedy, gdy płatnikiem zasiłków jest ZUS. Łatwiejsze też jest kontrolowanie poprawności wykorzystywania takiego zwolnienia.

Obowiązek wystawiania tzw. e-ZLA budzi jednak wątpliwości, szczególnie lekarzy, którzy argumentują, że nie wszyscy mają potrzebny sprzęt, nie wszyscy także – z racji wieku – będą bez problemu wypełniać rubryki w internecie, a wystawienie zwolnienia elektronicznego może zająć więcej czasu niż wypisanie tego papierowego.

 

E-zwolnienia w liczbach

Od stycznia do 18 kwietnia br. zostało wystawionych 3,02 mln zaświadczeń lekarskich w formie e-ZLA, 171,9 tys. zaświadczeń lekarskich w aplikacjach gabinetowych, a 53,6 mln w formie papierowej. Uprawnionych do wystawiania zaświadczeń lekarskich o niezdolności do pracy jest 145,7 tys. lekarzy i lekarzy felczerów. 78,7 tys. lekarzy i lekarzy felczerów posiada profil informacyjny na portalu Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), na której zwolnienia e-ZLA (e-zwolnienia) wystawia 25,5 tys. lekarzy.

  • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły