Europejskie fundusze na szybki internet

28.10.2018

Europejskie fundusze na szybki internet

Dzięki funduszom europejskim na terenie województwa śląskiego powstanie infrastruktura szerokopasmowa o długości ponad 6 tys. kilometrów. Dostęp do szybkiego Internetu uzyska ponad 121 tys. gospodarstw domowych oraz 615 szkół.

Dofinansowanie z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC), które popłynie do naszego regionu to ponad 201 mln zł. Beneficjenci dołożą ponad 141 mln zł ze środków własnych. – Polska jako jedyny kraj w UE, wdraża program operacyjny poświęcony w całości procesom cyfryzacji gospodarki i społeczeństwa – Program Operacyjny Polska Cyfrowa – w ramach którego I oś priorytetową i prawie połowę budżetu POPC – ponad 1 mld euro – skierowano na wsparcie rozwoju dostępu do szerokopasmowego internetu – informuje resort cyfryzacji. – Pierwszy raz w historii funduszy europejskich przeznaczonych na wsparcie infrastruktury telekomunikacyjnej, zorganizowano wsparcie finansowe o takiej skali i obejmujące obszar całej Polski – wyjaśnił Marek Zagórski, szef resortu. Na inwestycjach tych skorzystają przede wszystkim tereny, które były pod tym względem szczególnie zaniedbane – około 70 proc. gospodarstw domowych objętych dotychczasowymi projektami znajduje się w miejscowościach poniżej 5 tys. mieszkańców, w których operatorom nie opłacało się budować sieci z dostępem do szybkiego Internetu.

W ramach projektów beneficjenci (przedsiębiorcy telekomunikacyjni) mają za zadanie wybudowanie sieci szerokopasmowego dostępu do Internetu o wysokich przepustowościach na obszarach wykluczonych i trudnodostępnych.

Wyłonione do realizacji projekty przyczynią się do rozwoju społeczno-gospodarczego regionów, na których są realizowane – we współczesnym świecie nie da się praktycznie funkcjonować bez dostępu do Internetu.

  • Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły