Filharmonia Częstochowska. Inauguracja 77. sezonu artystycznego

17.09.2021

Filharmonia Częstochowska. Inauguracja 77. sezonu artystycznego

W najbliższy piątek 17 września Filharmonia Częstochowska zainauguruje 77. sezon artystyczny 2021/2022. Podczas wydarzenia będzie miało miejsce nadanie imienia Wojciecha Kilara sali koncertowej. Uroczystość uświetni występ światowej sławy pianisty – Petera Jablonskiego.

 

Wojciech Kilar dedykował i powierzył do prawykonania Peterowi Jablonskiemu I Koncert Fortepianowy. Kompozytor zmarł w 2013 roku. O tym, dlaczego jego imię zwiąże się z Filharmonią Częstochowską, mówi dyrektor Filharmonii Adam Klocek: – Jako osoba, która miała zaszczyt znać i pracować z Mistrzem Kilarem, oraz jako szef instytucji muzycznej w mieście, które było niemal drugim domem Kompozytora (Mistrz wiele czasu spędzał i komponował w Klasztorze Jasnogórskim) czułem wewnętrzną moralną powinność, aby imię tego wybitnego artysty i Polaka, intelektualisty międzynarodowego formatu, ale także po prostu wspaniałego człowieka związać z Filharmonią Częstochowską. Wojciech Kilar to jeden z największych polskich kompozytorów współczesnych. Jego kompozytorskie zainteresowania ewoluowały, od czołowego przedstawiciela
polskiej awangardy, przez uproszczenie języka muzycznego i tworzenie dzieł inspirowanych folklorem podhalańskim, które stały się przebojami sal koncertowych całego świata (Krzesany, Orawa) po zwrócenie się w sposób szczególny ku twórczości sakralnej. Wyrazem jego głębokiej religijności stały się takie dzieła, jak m.in. Bogurodzica czy Angelus. O ich powstawaniu kompozytor powiedział: „Wydaje mi się, że utwory mające związek z religią komponowałem z bardzo osobistej potrzeby, związanej zresztą z okolicznościami. Sprawy religijne splatały się w jakiś sposób ze sprawami narodowymi, a także z pewnymi przemianami mojego warsztatu”. Wojciech Kilar jest ponadto jednym z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej. Napisał muzykę do ponad 160 filmów. Współpracował z m.in. z: Andrzejem Wajdą, Kazimierzem Kutzem, Krzysztofem Zanussim, Krzysztofem Kieślowskim, Romanem Polańskim.

Peter Jablonski, który wystąpi podczas uroczystości nadania imienia Wojciecha Kilara sali koncertowej w Filharmonii Częstochowskiej to wielokrotnie nagradzany szwedzki pianista cieszący się międzynarodowym uznaniem. Odkryty został przez Claudio Abbado i Vladimira Ashkenazy’ego, jako siedemnastolatek podpisał kontrakt z wytwórnią Decca. – Występował, współpracował i nagrywał z wieloma czołowymi orkiestrami i dyrygentami na świecie. Kompozytorzy, z którymi współpracował Peter Jablonski to Witold Lutosławski, Arvo Pärt i Wojciech Kilar. Dla niego specjalnie komponowali swoje utwory, a także jemu je dedykowali. Tak było m.in. z Koncertem fortepianowym Wojciecha Kilara, za prawykonanie którego pianista otrzymał nagrodę Orfeusza podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej “Warszawska Jesień” w 1997. Peter Jablonski pozostaje zwolennikiem współczesnych kompozytorów i regularnie dokonuje światowych
prawykonań kolejnych utworów, także tych zaniedbanych przez historię muzyki. Peter Jablonski jest laureatem medalu Litteris et Artibus za zasługi dla kultury, przyznanego mu przez króla Szwecji Karola XVI Gustawa. Jest także zwycięzcą prestiżowej nagrody Årets Svensk i Världen (Międzynarodowa Szwedzka Osobowość Roku), otrzymując ją przed ABBĄ i Astrid Lindgren.

Podczas koncertu inaugurującego sezon Peterowi Jablonskiemu towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej. Publiczność usłyszeć będzie mogła także Veni Creator Wojciecha Kilara z udziałem Chóru Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum. W repertuarze wieczoru znajdzie się ponadto po raz pierwszy wykonywana kompozycja Anioły i Demony autorstwa dyrektora Filharmonii Śląskiej Adama Wesołowskiego.

  • pn
Najnowsze artykuły