Głód siatkówki nie jest w Częstochowie zaspokajany – wywiad z Tomaszem Cieślikiem, organizatorem KMŚ

23.11.2018

Głód siatkówki nie jest w Częstochowie zaspokajany – wywiad z Tomaszem Cieślikiem, organizatorem KMŚ

Klubowe Mistrzostwa Świata 2018 siatkarzy rozpoczynają się już 26 listopada. Gospodarzami fazy grupowej są miasta Rzeszów i Płock, a finałowe rozgrywki odbędą się w Częstochowie – m.in. o tym rozmawiamy z organizatorem KMŚ – Tomaszem Cieślikiem z firmy Professional Sports Events.

PN: Dlaczego akurat Częstochowa została wybrana na miejsce finałów Klubowych Mistrzostw Świata?

TC: Częstochowa jest jednym z najbardziej siatkarskich miast w Polsce. Jednocześnie w naszej ocenie ten głód siatkówki w ostatnich latach w Częstochowie nie jest zaspokajany. Jest tu także jedyna w Polsce hala o tej wielkości, budowana przede wszystkim właśnie z myślą o siatkówce – jest fantastyczna. W Częstochowie imprezy tej rangi w sporcie masowym chyba nigdy nie było.

PN: Dlaczego po raz drugi w Polsce są organizowane te Mistrzostwa?

TC: Moja firma Professional Sports Events porozumiała się ze Światową Federacją Siatkówki na temat organizacji tej imprezy. Mam długoletnie doświadczenie w marketingu sportowym, ponieważ pracuję przy organizacji imprez sportowych i ich komercjalizowaniu od 1994 roku – bardzo długo z piłkarską reprezentacją Polski, pracowałem w międzynarodowej agencji marketingu sportowego. Od 2013 roku mam relacje siatkarskie i one zaowocowały tym, że udało mi się przekonać Światową Federacje Siatkówki, że Klubowe Mistrzostwa Świata to może być fantastyczna impreza, tylko musimy w nią tchnąć więcej ducha, pokazać ją szerzej – w inny sposób. W ostatnich latach Mistrzostwa te odbywały się w Katarze, w Brazylii, w jednej hali… Zdecydowaliśmy się ten format zmienić. Okazał się na tyle atrakcyjny, że koledzy ze Światowej Federacji Siatkówki zaufali i teraz tę imprezę organizujemy wspólnie. Fajne jest to, że chyba pierwszy raz w historii ŚFŚ, robimy to w bardzo transparentnej i kooperatywnej formie – razem podejmujemy decyzje, razem pracujemy nad budżetem. To, że ta impreza jest dzisiaj w Polsce jest skutkiem naszych uzgodnień.

PN: Ilu kibiców z zagranicy możemy spodziewać się w Częstochowie?

TC: Myślę, że jeżeli chodzi o weekend finałowy, to 20% kibiców będą stanowili goście z zagranicy, dla których my też jesteśmy zobowiązani zarezerwować część biletów. Prawdopodobnie wiodącą rolę będą odgrywały kluby europejskie, więc dla nich dostanie się do Polski na mecze jest dość łatwe.

PN: Ogłosiliście nabór na wolontariat przy organizacji finałów w Częstochowie…

TC: Głód siatkówki, który jest odczuwany w Częstochowie jest gigantyczny. Zrobiliśmy akcję związaną z wolontariatem i już za chwilę mieliśmy problem – zgłosiło się tak wiele osób. Osoby z mojej firmy odpowiedzialne za tę część, musiały dokonać pewnego wyboru – z żalem, ale niestety nie potrzebujemy aż tylu osób, ile się zgłosiło.

PN: Jak przebiega sprzedaż biletów? Czy są one w jakiś sposób łączone?

TC: Naszym oficjalnym partnerem jest platforma eBilet.pl i jest ona jedynym dystrybutorem biletów na Klubowe Mistrzostwa Świata. Mamy pełną możliwość wyboru – jeżeli ktoś chce przyjechać do Częstochowy na przykład tylko w sobotę, może kupić bilety tylko na ten dzień. Jeżeli ta osoba zdecyduje, że chce być na obu meczach, może kupić dwudniowy karnet na lepszych warunkach finansowych.

PN: W rozgrywkach udział weźmie Asseco Resovia Rzeszów i Skra Bełchatów…

TC: W tym turnieju gra osiem najlepszych klubów świata. Klucz doboru jest taki, że cztery z zespołów to trzy zespoły ligi mistrzów kontynentalnych z Azji, Ameryki Południowej i Europy, a także mistrz Polski. Pozostałe cztery zespoły zostały zaproszone przez nas w uzgodnieniu ze Światową Federacją Siatkówki. W poprzedniej edycji ten klucz doboru miał charakter promocyjny i w związku z tym zapraszaliśmy na przykład zespół z Chin czy Argentyny, jednak w tym roku zdecydowaliśmy, że dobór to przede wszystkim klasa sportowa. Dlatego też mamy dziś sytuacje, w której występują dwa zespoły włoskie, dwa rosyjskie, bardzo mocny zespół z Iranu, mistrz Azji, Sada Cruzeiro – najlepszy klub tej części globu poza Europą. Mamy naszego mistrza Polski – Skrę Bełchatów i Asseco Resovię. Uważamy, że impuls do klubów naszych powinien wracać – pokazujemy, że dostrzegamy tę gigantyczną pracę i inwestycje, które w Rzeszowie były dokonywane.

PN: Skra Bełchatów i Asseco Resovia są w osobnych grupach. Który klub będzie musiał stoczyć cięższą walkę?

TC: W papierowych rozważaniach wydaje się, że grupą znacząco silniejszą sportowo jest ta grupa, gdzie gra mistrz Polski, czyli PGE Skra Bełchatów. Ponadto znalazł się w niej zdobywca ligi mistrzów Europy – Zenit Kazań, drugi zespól rosyjski, który rozwija się bardzo dynamicznie – Fakieł Nowy Urengoj, a także zespół, który moim zdaniem jest najbardziej naszpikowany gwiazdami siatkarskimi – Cucine Lube Civitanova z Włoch. Z drugiej strony w Rzeszowie wcale nie ma słabszych klubów – Sada Cruzeiro jest mistrzem Brazylii, wielokrotnym zdobywcą ligi mistrzów w Ameryce Południowej, który już wygrywał Klubowe Mistrzostwa Świata, zespół irański Khatam Ardakan to z kolei zespół, w którym dzisiaj gra prawie cała reprezentacja Iranu, Diatec Trentino – bardzo utytułowany klub ze świetnymi zawodnikami… Na papierze wygląda na to, że grupa z Płocka jest silniejsza, ale nie będę absolutnie zdziwiony, jeżeli się okaże, że finalnie w Częstochowie Puchar będzie odbierał zespół, który swoje mecze grupowe rozgrywał w Rzeszowie.

PN: O co walczą zawodnicy?

TC: O tytuł, o medale, ale także w przypadku zawodników niezwykle istotna jest kwalifikacja indywidualna, czyli siedmiu najlepszych zawodników turnieju – to zostaje u nich w CV, co wpływa później bezpośrednio na ich wynagrodzenia, możliwość negocjacyjną ich menadżerów, kontraktów itd. Oprócz tego zwycięska drużyna otrzyma 250 tys. euro do podziału dla zespołu.

PN: Czy kibice mogą spodziewać się dodatkowych atrakcji?

TC: Program, który przygotowaliśmy poza meczami jest bardzo fajny – gra świateł, muzyka… To będzie tak naprawdę mix sportu i pewnych elementów artystycznych. Poza tym hala w Częstochowie jest tak dobrze zaprojektowana, że można być naprawdę blisko tych zawodników… Przewidujemy dodatkowe atrakcje i konkursy, które dadzą możliwość spotkania się z siatkarzami. Warto więc śledzić nasze social media związane z Klubowymi Mistrzostwami Świata, ponieważ tam się bardzo dużo dzieje.

PN: Ambasadorem KMŚ został po raz kolejny został Krzysztof Ignaczak, którego wszyscy znamy i lubimy…

TC: Krzysztof Ignaczak jest fantastyczny. To przykład tego, że można być wielkim sportowcem – przypomnę, że Krzysztof jest mistrzem świata z 2014 roku – i pozostać takim świetnym, ciepłym kolegą z podwórka. On potrafi wyczuwać siatkarskie emocje, ma niesamowite doświadczenie, jeżeli chodzi o kwestie organizacyjne, kontakty z wybranymi zawodnikami. Jest ikoną polskiej siatkówki. Bardzo się cieszę, że ma takie predyspozycje, że może nam pomagać przy organizacji tego turnieju po raz drugi.

PN: Jak mógłby pan zachęcić częstochowian, aby przyszli zobaczyć to świetne widowisko?

TC: Takiej imprezy w Częstochowie jeszcze nie było. Myślę, że ci kibice siatkówki, którzy są przywiązani do tego sportu, mają jedyną taką okazję, żeby zobaczyć świetnych zawodników i grę na tak wysokim poziomie. Ci, którzy interesują się siatkówką trochę mniej, z pewnością także wyjdą z naszej imprezy bardzo zadowoleni. Wszystkich serdecznie zapraszam – zwłaszcza kobiety, bo jak sama nazwa wskazuje siatkówka jest kobietą. To jest wyjątkowa wartość siatkówki, ponieważ jest to jedyny ze sportów masowych, gdzie na widowni rzeczywiście jest tak, że połowę widowni stanowią kobiety.

Pn: Bardzo dziękuję za rozmowę.

  • Paula Nogaj
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły