28.11.2017

Gmina Olsztyn w czołówce

Po raz kolejny gmina Olsztyn triumfuje w prestiżowym rankingu dziennika „Rzeczpospolita”, w kategorii „Europejski Samorząd”. Wśród samorządów pozyskujących najwięcej funduszy unijnych jest na 7. miejscu w kraju, 2. miejscu w województwie śląskim i 1. miejscu w powiecie częstochowskim.

Ranking opublikowała „Rzeczpospolita”. Gmina Olsztyn zdobyła 81,11 pkt (na 100 możliwych). Pod uwagę brano liczbę nowych projektów, wartość umów podpisanych w 2016 roku, w przeliczeniu na jedną osobę oraz wartość środków unijnych w budżecie, także w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Warto zaznaczyć, że gmina Olsztyn była bezkonkurencyjna wśród gmin wiejskich w skali  całego kraju, pod względem ilości nowych projektów (12) oraz kwoty środków unijnych w budżecie w przeliczeniu na osobę (10 525 zł). W tegorocznym rankingu największą wagę punktową kapituła przyznawała jednak za łączną wartość podpisanych umów. I tak po przeliczeniu wszystkich kryteriów gmina Olsztyn zajęła ostatecznie 7. miejsce w kraju, 2. w województwie śląskim.

Ranking przygotowany był w dwóch etapach. W pierwszym wybrano miasta i gminy, które najlepiej  zarządzały swoimi finansami w latach 2012–2015 i jednocześnie najwięcej w tym czasie inwestowały.

Do drugiego etapu zakwalifikowano 565 samorządów. W grupie tej znalazło się 65 miast na prawach powiatu, 250 gmin miejskich i miejsko- wiejskich oraz 250 gmin wiejskich.

W rankingu wykorzystano dane z Ministerstwa Finansów oraz z Ministerstwa Rozwoju. Zestawienie powstało na podstawie informacji o przychodach z funduszy UE oraz na podstawie wielkości przyznanego samorządom wsparcia unijnego z krajowych i regionalnych programów operacyjnych na lata 2014-2020.

  • kg
  • zdj. UG Olsztyn
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły