Gratka nie tylko dla melomanów

15.01.2021

Gratka nie tylko dla melomanów

Filharmonia Częstochowska zaprasza na styczniowe wydarzenia artystyczne. Oczywiście ze względu na ograniczenia, koncertów będziemy mogli wysłuchać w domowym zaciszu. Rozpocznie je koncert noworoczny “SŁYNNE CHÓRY Z OPER I OPERETEK”. Będzie też uczta dla miłośników muzyki Ludwiga van Beethovena.

W Koncercie noworocznym zaprezentują się oba zespoły artystyczne częstochowskiej Filharmonii: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej i Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod kierownictwem Janusza Siadlaka. Głosowe partie solistyczne również należeć będą do członków Chóru Filharmonii. Koncertem zadyryguje, a także opowie o mzyce dyrektor Adam Klocek. Po najwspanialszych ariach i duetach, które usłyszeliśmy podczas Koncertu sylwestrowego, czas na najsłynniejsze chóry z oper i operetek. Zabrzmią m.in.: operowe pieśni chóralne z „Traviaty” Verdi’ego, „Carmen” Bizeta oraz Moniuszkowskiego „Strasznego dworu”. Nie zabraknie najpopularniejszego, znakomitego i wzruszającego chóru z  trzeciego aktu opery „Nabucco” Giuseppe Verdiego, czyli „Va, pensiero”. W części operetkowej królować będzie Johann Strauss syn i jego kompozycje znane z „Zemsty nietoperza” oraz „Barona cygańskiego”. Koncert noworoczny nie może obejść się też bez Straussowskiego walca i polki austriackiego kompozytora. Premiera koncertu odbędzie się 15 stycznia na kanale YouTube Filharmonii Częstochowskiej, gdzie wciąż obejrzeć można także Koncert sylwestrowy oraz inne koncertowe filmy.

22 stycznia, również na kanale Filharmonii odbędzie się KONCERT KAMERALNY ZAKOŃCZENIE ROKU BEETHOVENA.

Rok 2020 w świecie muzycznym był Rokiem Beethovena, jednego z największych kompozytorów wszechczasów, ostatniego z tzw. klasyków wiedeńskich, prekursora romantyzmu w muzyce, od którego urodzin minęło 250 lat.  I choć zabrakło hucznych koncertów z tej okazji, to także w częstochowskiej Filharmonii kompozycje Beethovenowskie włączane były do nielicznych z przyczyn pandemicznych koncertów, podkreślając doniosłość tej daty. Tym razem filharmonicy zapraszają na koncert, którego repertuar w całości wypełnią utwory Ludwiga van Beethovena. Zabrzmią: Sonata skrzypcowa nr 8 G-dur op.30 , Kwartet smyczkowy nr 1 F-dur op.18 oraz Septet Es-dur op. 20 w wykonaniu muzyków Filharmonii Częstochowskiej.

Na kanale Filharmonii Częstochowskiej nadal dostępne są zapisy innych wydarzeń, które odbywały się w ubiegłym roku. Posłuchać i obejrzeć można m.in.:

KONCERT SYLWESTROWY premiera 31.12.2020

Link do koncertu https://bit.ly/Koncert_sylwestrowy_yt

KONCERT NA DRZEWO, BLACHĘ I PERKUSJĘ premiera 18.12.2020

Link do koncertu https://bit.ly/Koncert_na_drzewoblacheiperkusje_yt

„W TEN  ŚWIĄTECZNY CZAS” KONCERT CHÓRU premiera 17.12.2020

Link do koncert https://bit.ly/W_ten_swiateczny_czas_yt

KONCERT KAMERALNY „NA OKRĄGŁO ORKIESTRA!” premiera 11.12.2020
Link do koncertu https://bit.ly/NaOkragloOrkiestra_yt

KONCERT KAMERALNY BEETHOVEN/SCHUBERT premiera 4.12.2020
Link do koncertu https://bit.ly/Koncert_BeethovenSchubert_yt

KONCERT BEZ BATUTY premiera 27.11.2020
Link do koncertu https://bit.ly/Koncert_bez_batuty_yt

KONCERT MUZYKI POLSKIEJ premiera 20.11.2020
Link do koncertu https://bit.ly/Koncert_muz_pol_yt

  • kg
Najnowsze artykuły