Grupa studentów z Politechniki Częstochowskiej walczy o tytuł najlepszego na świecie zespołu łazika marsjańskiego

02.06.2023

Grupa studentów z Politechniki Częstochowskiej walczy o tytuł najlepszego na świecie zespołu łazika marsjańskiego

PCz Rover Team to grupa częstochowskich studentów, która pod koniec maja udała się do Stanów Zjednoczonych by wziąć udział w konkursie URC. University Rover Challenge to jeden z najważniejszych konkursów robotyki dedykowanych studentom. Zawody organizowane są od 2007 roku na pustyni w południowym Utah w Stanach Zjednoczonych. Częstochowscy studenci rywalizują w nim o tytuł najlepszego zespołu łazika marsjańskiego na świecie.

W marcu bieżącego roku koło naukowe poinformowało o zakwalifikowaniu się do amerykańskich zawodów łazików marsjańskich. Ponad sto drużyn rywalizowało o udział w konkursie. Finalnie 37 grup, w tym studenci z Politechniki Częstochowskiej, rywalizują obecnie o tytuł najlepszego zespołu łazika marsjańskiego. W czwartek 1 czerwca zespół z Częstochowy zmierzył się z innymi drużynami w misji serwisowej sprzętu i misji jazdy autonomicznej. Jak relacjonowała grupa – Jesteśmy już po pierwszych dwóch konkurencjach. Jesteśmy zadowoleni z osiągniętych wyników, pomimo trudności, większość celów zostało zrealizowanych –. Dziś o godz. 19:00 czasu polskiego na grupę czeka „Misja biologiczno-geologiczna”. Ostatnia konkurencja odbędzie się jutro. O godz. 22:00 czasu polskiego reprezentacja Politechniki Częstochowskiej będzie rywalizowała w „Misji dostarczenia sprzętu astronautów”. Jutro poznamy też wyniki zawodów.

Łazik marsjański częstochowskich studentów został wysłany do USA już na początku maja tego roku. W ubiegłym tygodniu (24 maja) zespół PCz Rover Team informował z kolei o wylocie zespołu do Stanów Zjednoczonych. W drużynie, jaka pod okiem prof. Janusza Bobulskiego oraz dra Pawła Warysia reprezentować będzie częstochowską uczelnię, znaleźli się:

·         Cezary Kołodziejek – lider zespołu, łączność;

·         Maciej Kuczyński – V-ce lider zespołu, programowanie, biologia;

·         Antoni Wielgus – elektronika, programowanie;

·         Daniel Kucharski- autonomia, łączność;

·         Damian Szymanek – programowanie;

·         Łukasz Pałuszka – mechanika, mechatronika;

·         Mateusz Tądel – mechanika, mechatronika.

Nowe osoby, jakie dołączyły do zespołu, nie miały możliwości wyjazdu do USA, jednak jak informuje PCz Rover Team, bez ich pracy przygotowanie łazika do zawodów na czas nie byłoby możliwe. Do drużyny Politechniki Częstochowskiej dołączyli:

·         Jakub Moskalik – elektronika;

·         Kacper Kisiołek – autonomia, programowanie;

·         Mateusz Nowak – autonomia, programowanie;

·         Paweł Gorzałka – social media, marketing;

·         Kacper Dziembek – programowanie.

Projekt budowy łazika trwa od 2014 roku i stale jest udoskonalany. Opiekunem projektu jest prof. Dawid Cekus.

Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w jutrzejszej konkurencji!

Fot. 1. Facebook/ PCz Rover Team

  • mz
Najnowsze artykuły