Historyczna chwila dla Uniwersytetu

04.10.2018

Historyczna chwila dla Uniwersytetu

Na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie po raz pierwszy odśpiewano Gaudeamus Igitur i dokonano immatrykulacji nowych studentów. Uczelnia rok akademicki może więc uznać za rozpoczęty.

W tej historycznej dla uczelni uroczystości udział wzięli między innymi przedstawiciele Sejmu i Senatu, władz miasta, licznych ośrodków akademickich z kraju i zagranicy, reprezentanci otoczenia społeczno-gospodarczego miasta i regionu oraz oczywiście studenci.

– Spotykamy się dzisiaj na wyjątkowej inauguracji, pierwszej w historii naszej Alma Mater pod nową nazwą. Pierwszej – uniwersyteckiej – mówiła Anna Wypych-Gawrońska, rektor UJD. – Inauguracja roku akademickiego w uczelni funkcjonującej od niespełna kilku miesięcy pod nową nazwą, skłania do refleksji nad przyszłością i rozwojem, zachęca do poszukiwania odpowiedzi na fundamentalne pytania: jakiego uniwersytetu potrzebuje nasze miasto i region, jak sytuuje się nasz uniwersytet na mapie uczelni wyższych w Polsce i w Europie? Jako społeczność mamy pełną świadomość, że prestiżowa zmiana nazwy, stawia przez nami poważne zdania – podkreślała. W nowy rok akademicki uczelnia wkracza z liczbą ponad 5000 studentów i słuchaczy, w tym prawie 2200 nowych studentów pierwszego roku studiów I, II i III stopnia, także studentów zagranicznych oraz przebywających na uczelni w ramach wymiany semestralnej. W sumie UJD kształcić będzie na ponad 40 kierunkach studiów we wszystkich niemal dziedzinach nauki i sztuki. Podczas uroczystej inauguracji sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Piotr Dardziński wręczył rektor uczelni wręczył czek opiewający na kwotę ponad 24 milionów złotych. Pieniądze UJD może przeznaczyć na sfinansowanie zadań inwestycyjnych.

  • Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły