HIV, smog i… unikanie szczepień

27.01.2019

HIV, smog i… unikanie szczepień

Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała raport, w którym prezentuje dziesięć największych zagrożeń dla ludzkości. Na niechlubnej liście znalazły się między innymi zanieczyszczenie powietrza i zamiany klimatu, a także choroby zakaźne, HIV, słaba podstawowa opieka zdrowotna oraz… unikanie szczepień.

WHO ocenia, że największe zagrożenie stanowi zanieczyszczone powietrze. Mikroskopijne zanieczyszczenia w powietrzu mogą przeniknąć do układu oddechowego i krążenia, uszkadzając płuca, serce i mózg. Z powodu chorób takich jak rak, udar, choroba serca i płuc rokrocznie przedwcześnie umiera 7 milionów ludzi.

Za główną przyczynę zanieczyszczenia powietrza uznaje się spalanie paliw kopalnych (ropa naftowa, węgiel). To także główny czynnik odpowiadający za zmiany klimatyczne na Ziemi. WHO szacuje, że z powodu niekorzystnych zmian klimatu, pomiędzy rokiem 2030 a 2050, będzie umierać dodatkowo koło 250 tysięcy ludzi rocznie.

Ogromnym zagrożeniem dla ludzkości są też choroby niezakaźne, takie jak cukrzyca, rak i choroby serca. Wspólnie odpowiadają one za ponad 70% wszystkich zgonów na świecie. To 41 milionów ludzi, w tym około 15 milionów zmarło przedwcześnie w wieku 30-69 lat. Ponad 85% tych przedwczesnych zgonów dotyczy krajów o niskim i średnim dochodzie. WHO ocenia, że wzrost tych chorób był spowodowany pięcioma głównymi czynnikami ryzyka: używaniem tytoniu, brakiem aktywności fizycznej, szkodliwym spożywaniem alkoholu, niezdrową dietą i zanieczyszczeniem powietrza.

WHO na listę 10 największych zagrożeń dla zdrowia wpisała też unikanie szczepień. Zdaniem organizacji niechęć lub odmowa szczepienia pomimo dostępności szczepionek grozi odwróceniem postępów w zwalczaniu chorób, którym można zapobiegać. Obecnie szczepionki zapobiegają 2-3 milionom zgonów rocznie, a kolejne 1,5 miliona można by uniknąć, gdyby globalny zasięg szczepień poprawił się. Niestety, odmowa i rozszerzająca się niechęć do szczepień, powodują, że wiele groźnych chorób wraca do nas.

  • Katarzyna Gwara
Najnowsze artykuły