Hulajnoga elektryczna jak rower?

09.12.2018

Hulajnoga elektryczna jak rower?

Elektryczne hulajnogi zyskują coraz większą popularność. Być może w niedługim czasie ich użytkownicy będą mogli korzystać ze ścieżek rowerowych. Powstaje bowiem projekt ustawy regulującej ruch małych elektrycznych środków lokomocji.

O całej sprawie poinformowała „Rzeczpospolita”. W projekcie ma chodzić głównie o elektryczne hulajnogi, o których do tej pory w ogóle nie było mowy w kodeksie drogowym. Z tego też powodu ma zostać wprowadzona definicja pojęcia „urządzenia transportu osobistego”. – Zgodnie z propozycją urządzenie transportu osobistego to: „urządzenie konstrukcyjnie przeznaczone do poruszania się pieszych, napędzane siłą mięśni lub za pomocą silnika elektrycznego, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, o szerokości nieprzekraczającej w ruchu 0,9 m” – informuje „Rzeczpospolita”. W efekcie miłośnicy tego typu urządzeń będą mogli pełnoprawnie korzystać ze ścieżek rowerowych. Obecnie poruszanie się urządzeniami typu elektryczna hulajnoga czy seagway po drogach publicznych, w strefach zamieszkania oraz w strefach ruchu jest zabronione. – Policjanci reagują na takie wykroczenia, pouczając lub nakładając mandat karny – od 20 zł do 500 zł (na zasadach ogólnych, bez taryfikatora) – przypomina dziennik.

  • Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły