Idziemy do urn

19.10.2018

Idziemy do urn

Przed nami pierwsza tura wyborów samorządowych. 21 października będziemy wybierać radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Uprawnieni do głosowania są niemal wszyscy dorośli obywatele Polski – oczywiście pod warunkiem, że nie utracili oni praw wyborczych lub publicznych, co orzeka sąd bądź Trybunał Stanu. Do urn wyborczych nie podejdą również osoby, które są oficjalnie zdiagnozowane jako niepoczytalne lub chore psychicznie. Do tej grupy należeć będą ludzie formalnie ubezwłasnowolnieni. Każdy obywatel, który przed wyborami lub nawet w dniu wyborów ukończył 18 lat, ma prawo do tego, aby oddać swój głos.

W wyborach samorządowych wybieramy radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów – we właściwym dla naszego miejsca zameldowania okręgu. Ogółem w Polsce przystąpić do wyborów może aż 30 075 286 osób. W województwie śląskim prawo wyborcze ma 3 551 827 osób, a powiecie częstochowskim 110 965. W wyborach samorządowych wybierane są przez obywateli władze lokalne, tworzące samorządy gmin i powiatów. Wybierać będziemy zatem radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz wójtów gmin, burmistrzów i prezydentów. Radę gminy wybierają mieszkańcy gminy, która nie jest jednocześnie miastem na prawach powiatu. Wybory te mają charakter bezpośredni spośród zgłoszonych kandydatur. Głosowanie odbywa się w danym okręgu wyborczym, który stanowi zazwyczaj konkretne sołectwo, dzielnica lub osiedle. W przypadku rady powiatu, każdy okręg wyborczy, który stanowi jedną gminę, może wybrać od trzech do dziesięciu kandydatów – w zależności od liczby ludności, jaka zamieszkuje daną gminę. Z kolei w wyborach do sejmiku województwa, stosuje się analogiczny system z tym, że za okręg wyborczy uznaje się powiat, lub jego część. Wtedy też wybiera się od 5 do 15 radnych sejmiku.

Poza tym wybierać będziemy wójtów, burmistrzów i prezydentów. W Częstochowie o ten urząd ubiegać się będzie sześciu kandydatów. Zwycięża ten, który otrzyma więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeżeli nikt nie będzie miał wymaganej większości, odbędzie się druga tura wyborów. Zaplanowano ją na 4 listopada.

  • Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły