Ile zapłacimy na stacjach?

15.01.2022

Ile zapłacimy na stacjach?

W ramach kolejnej odsłony tarczy antyinflacyjnej VAT na paliwo zostanie ponownie obniżony. Tym razem do 8% procent. Jakich obniżek na stacjach paliw możemy się więc spodziewać?

– W drugiej tarczy już od 1 lutego na sześć miesięcy, czyli do końca lipca, wdrażamy nowe, kolejne rozwiązania. Z 23 proc. na 8 proc. chcemy obniżyć VAT na paliwo. To będzie fundamentalna zmiana cenowa – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. – Wpływ, który szacujemy na cenę litra paliwa, ropy, oleju napędowego, to ok. 60 gr., nawet do 70 gr. Taki będzie skutek, który budżet państwa polskiego bierze na siebie – dodał. Z kolei gaz LPG ma być tańszy o około 40 groszy na litrze. Jak podkreślił, zmiany cen na stacjach paliw będą widoczne za trzy, cztery tygodnie.

Przy tej okazji warto wspomnieć, że od w ramach pierwszej „tarczy antyinflacyjnej” od 20 grudnia (do 20 maja 2022 roku) wysokość akcyzy została obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej, a od 1 stycznia 2022 roku (do 31 maja 2022 roku) paliwa zwolniono z podatku od sprzedaży detalicznej i opłaty emisyjnej. W efekcie ceny na stacjach spadły o około 30 groszy.

Jak podkreślają rządzący, dzięki tym działaniom na stacjach paliw powinniśmy płacić łącznie nawet o 1 zł mniej za litr paliwa. W efekcie powinniśmy płacić około 5 zł za litr.

  • kg
Najnowsze artykuły