IX edycja Budżetu Obywatelskiego w Częstochowie. Te projekty zostały wybrane w głosowaniu

16.09.2022

IX edycja Budżetu Obywatelskiego w Częstochowie. Te projekty zostały wybrane w głosowaniu

W ramach IX edycji Budżetu Obywatelskiego do realizacji wybrano takie zadania jak m.in. pomoc bezdomnym zwierzętom z częstochowskiego schroniska, doposażenie i zakup nowych książek dla Biblioteki Publicznej i budowę boiska wielofunkcyjnego na Rakowie – to najwyżej punktowane projekty z kategorii zadań ogólnomiejskich, wybranych do realizacji w tegorocznym głosowaniu.

– Budżet Obywatelski cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Nasze mieszkanki i nasi mieszkańcy chcą zgłaszać zadania w ramach tej inicjatywy, chcą je promować i wybierać w głosowaniu. Tegoroczna edycja pokazała właśnie taką tendencję. Frekwencja w tym roku wynosiła 9,68 proc., co oznacza, że zagłosowało 19 957 osób. To niezły wynik, jeżeli porównamy się z innymi miastami w Polsce – ocenił podczas piątkowej konferencji prasowej prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.  – Gratulujemy mieszkańcom Kiedrzyna, który podobnie jak w zeszłym roku okazali się najbardziej aktywni. Frekwencja wyniosła tam 19, 66 proc., czego efektem jest otrzymanie dodatkowych środków pozostałych z innych dzielnic oraz puli ogólnomiejskiej w wysokości 50 418 zł – dodał prezydent.

W ubiegłych latach częściej wybieranymi projektami były te dotyczące zdrowia, w tegorocznej edycji najwięcej głosów w zadaniach ogólnomiejskich otrzymały projekty z dziedziny ekologii i kultury. – Budżet Obywatelski jest takim narzędziem, które pokazuje, co mieszkanki i mieszkańcy Częstochowy chcą, aby w naszym mieście się zmieniało. Ze statystyki wynika, że najwięcej głosów oddano na projekty, które ogólnie można nazwać ekologicznymi. 18 proc. głosów otrzymały zadania związane z budową parkletów, parków, zazielenieniem i sadzeniem drzew, a 21 proc. projekty związane z pomocą zwierzakom. Na drugim miejscu jest infrastruktura – 21 proc. i kultura – 8 proc. wydarzenia (festiwale, koncerty, spotkania), a 11 proc. biblioteki – podsumowuje kierowniczka Referatu Dialogu i Praw Człowieka UM Częstochowy.

Tegoroczne głosowanie odbyło się w dniach 7-14 września, a uprawnione do głosowania były wszystkie osoby mieszkające na terenie Częstochowy. Wybieraliśmy spośród 455 zadań, na które składało się 79 ogólnomiejskich i 376 dzielnicowych. Do realizacji wybrano 155 projektów zadań: 7 ogólnomiejskich i 148 dzielnicowych. W ramach 9. edycji Budżetu Obywatelskiego w Częstochowie mieszkanki i mieszkańcy miasta mieli do rozdysponowania 9,5 mln złotych.

W miniony piątek, 16 września podczas konferencji prasowej prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk przedstawił zwycięskie zadania ogólnomiejskie, na które do rozdysponowania było 2 367 122 zł.

Oto wybrane do realizacji projekty:

Pomagamy bezdomnym zwierzętom z częstochowskiego schroniska – koszt zadania: 260 000 zł, liczba punktów: 23 793
Książki i doposażenie dla Biblioteki Publicznej w Częstochowie – koszt zadania: 590 000 zł, liczba punktów: 17 806
Budowa boiska wielofunkcyjnego na Rakowie – koszt zadania: 1 183 000 zł, liczba punktów: 12 416
Kolorowe dzieciństwo – plac zabaw na Dąbiu – koszt zadania: 280 000 zł, liczba punktów: 7 987
Sala fitness i jogi w V LO im. A. Mickiewicza w Częstochowie – koszt zadania: 40 000 zł, liczba punktów: 3 295
Sterylizacja i kastracja kotów wolnożyjących na terenie miasta – koszt zadania: 10 000 zł, liczba punktów: 2 231
Zniczodzielnia – 2. życie dla zniczy – koszt zadania: 4 000 zł, liczba punktów: 320
Koszt tych zadań to 2 367 000 zł.

Wszystkie projekty wybrane do realizacji można sprawdzić na stronie: https://czestochowa.budzet-obywatelski.eu/

 

  • pn
Najnowsze artykuły