Izera spółką Skarbu Państwa

07.08.2021

Izera spółką Skarbu Państwa

ElectroMobility Poland oraz Skarb Państwa zawarły umowę inwestycyjną, na mocy której państwo obejmie nowe akcje spółki o wartości 250 milionów złotych. Dotychczasowi udziałowcy spółki będą podsiadać pakiety mniejszościowe.

– Dokapitalizowanie EMP umożliwia realizację kolejnego etapu rozwoju projektu polskiej marki samochodów elektrycznych. Środki te przeznaczone będą, między innymi na rozpoczęcie współpracy z dostawcą platformy technologicznej, kontynuowanie prac inżynieryjnych, działania przygotowawcze związane z budową fabryki w Jaworznie – twierdzą przedstawiciele spółki. Będzie ona zlokalizowana na terenach należących do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE). Dlaczego akurat tam? Jak wyjaśnił prezes ElectroMobilty Poland Piotr Zaremba, pod uwagę branych było prawie 30 lokalizacji, w tym kilka w województwie śląskim. – Kluczową rolę odgrywały takie czynniki jak: dostęp do mediów, infrastruktury drogowej, ukształtowanie i sposób użytkowania terenu oraz kwestie prawne związane z własnością gruntów. Ważna była nie tylko możliwość zbudowania fabryki, ale też odpowiedniego zaplecza logistycznego i stworzenie parku dostawców w bezpośrednim sąsiedztwie zakładu – zaznaczył.

Produkcja samochodów elektrycznych ma rozpocząć się w roku 2024. Szkice i koncept powstał pojazdu w pracowni Torino Design. To renomowana pracownia z Mediolanu mająca na swoim koncie współpracę z takimi markami jak BMW czy Ferrari. Pracowała ona wraz z zespołem polskich inżynierów i stylistów. Teraz Torino Design skupia się na realizacji projektów związanych z pojazdami elektrycznymi. Jak wynika z danych zaprezentowanych na stronie internetowej nowej marki, samochody Izera mają być wyposażone w baterie litowo-jonowe nowej generacji, oferujące zasięg do 400 km w procedurze WLTP, a także przyspieszenie od 0 do 100 km/h w ciągu niespełna 8 sekund. W zakładzie w Jaworznie ma być zatrudnionych ok. 3 tys. osób. Więcej informacji na temat polskiej marki samochodów elektrycznych znaleźć można na www.izera.pl

 

  • kg
Najnowsze artykuły