Jak dobrać kremy do twarzy dla cery mieszanej?

21.09.2021

Jak dobrać kremy do twarzy dla cery mieszanej?

Każda z nas marzy o nawilżonej, promiennej i pozbawionej niedoskonałości skórze. Niestety wiele kobiet i dziewcząt każdego dnia musi borykać się z różnymi problemami skórnymi, które mogą sprawić, że pielęgnacja twarzy może sprawiać problemy. Tak jest w przypadku cery mieszanej, która zdecydowanie jest jednym z najbardziej wymagających typów cer. To cera, którą zarówno bardzo łatwo przesuszyć, jak i przez nieprawidłową pielęgnację sprawić, że pojawi się na niej jeszcze więcej wyprysków. Dowiedz się, jak prawidłowo pielęgnować ten typ cery oraz jakie kremy do twarzy sprawdzą się w jej przypadku najlepiej.

 

Cera mieszana – charakterystyka
Dlaczego cera mieszana jest tak trudna w pielęgnacji? Przede wszystkim dlatego, że łączy w sobie dwa typy innych cer – suchej i tłustej. Cera sucha objawia się przede wszystkim na policzkach, w okolicach ust i skroni, natomiast tłusta w strefie T. Z tego też powodu jest to typ cery, do którego z pozoru trudno dobrać właściwą pielęgnację – np. kosmetyki do cery tłustej mogą ją podrażniać i jeszcze bardziej wysuszać, natomiast te do cery suchej nie poradzą sobie z niedoskonałościami i nadmiarem sebum.

 

Cera mieszana często pojawia się u młodych kobiet, które jako nastolatki mogły być posiadaczkami cery tłustej i borykać się z problemem trądziku. Oprócz tego nasza cera może stać się mieszana na skutek niewłaściwej pielęgnacji twarzy i zaburzenia funkcjonowania ochronnej warstwy hydrolipidowej. Warto także pamiętać o tym, że choć cera mieszana wykazuje dość znaczne cechy cery tłustej, może być równocześnie wrażliwa i w łatwy sposób ulegać podrażnieniom. Stąd jej pielęgnacja powinna być bardzo przemyślana, co obejmuje zarówno oczyszczanie, jak i odpowiednio dobrane kremy do twarzy.

 

Cera mieszana – jak o nią dbać?
Aby cera mieszana była zarówno oczyszczona, jak i optymalnie nawilżona (pamiętajmy, że cerę tłustą również musimy nawilżać), jej pielęgnacja powinna przebiegać w sposób kompleksowy. Wybierając produkt do mycia twarzy, powinnaś przede wszystkim zwrócić uwagę na to, aby był pozbawiony substancji wysuszających jak SLS-y czy alkohol etylowy. Składniki te działają niekorzystnie na każdy rodzaj cery, jednak w przypadku cery mieszanej mogą powodować zarówno pojawianie się większej ilości niedoskonałości, jak i mocniejsze przesuszenie skóry.

 

Dobrym wyborem będą delikatne pianki myjące, w których składach często znajdziemy roślinne ekstrakty, które zarówno nawilżają, jak i dbają o kontrolę wydzielania sebum. Takie produkty zazwyczaj zawierają także delikatne detergenty myjące, dzięki czemu nie musisz obawiać się o podrażnienia lub przesuszenie skóry.

 

Cera mieszana wymaga także zastosowania peelingu. Pamiętaj jednak, że zbyt grube i ostre drobinki mogą podrażnić suche i wrażliwe partie Twojej skóry. W tym celu dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie dwóch różnych peelingów na osobne partie skóry lub skorzystania z peelingu enzymatycznego, który jest pozbawiony drobinek, ale równie dobrze złuszcza martwy naskórek bez konieczności pocierania.

 

W przypadku cery mieszanej skuteczne będą również regularnie wykonywane maseczki. Ze względu na obecność dwóch różnych typów cer na swojej twarzy, możesz wykonywać tzw. multimasking, czyli maseczkę do cery tłustej aplikować na strefę T, a do cery suchej na skronie i policzki.

 

Kremy do twarzy do cery mieszanej
Nieodzownym elementem pielęgnacji cery mieszanej są kremy do twarzy. To kosmetyki, z których nigdy nie powinniśmy rezygnować. Przede wszystkim dobry krem do cery mieszanej powinien posiadać lekką i nieobciążającą konsystencję. Kremy do cery mieszanej zdecydowanie powinny być pozbawione składników o potencjalnie komedogennym działaniu, gdyż mogą prowadzić do zapychania porów i powstawania niedoskonałości w przypadku strefy T. Nie powinny się w nich znaleźć także silnie wysuszające składniki, gdyż wtedy ucierpią suche partie naszej skóry.

 

Dobrym rozwiązaniem są kremy do twarzy zawierające niewielkie stężenia kwasów PHA, jak glukonolakton i kwas laktobionowy. Charakteryzują się one silnie nawilżającym działaniem, ale równocześnie regulują pracę gruczołów łojowych, a także wykazują właściwości antyoksydacyjne.

  • KM
Najnowsze artykuły