Jaki kolor najbardziej lubią polscy kierowcy?

18.04.2022

Jaki kolor najbardziej lubią polscy kierowcy?

– Większość samochodów używanych, które oferowane są na wtórnym rynku, ma cztery podstawowe kolory: biały, czarny, szary i srebrny – tak przynajmniej wynika z danych serwisu AAA AUTO.

Według AAA AUTO większość samochodów z drugiej ręki ma mało rzucające się w oczy kolory nadwozia. Dane z ostatnich lat wskazują na niesłabnące zainteresowanie kupujących czarnym i srebrnym, które otwierają zestawienie ulubionych kolorów aut Polaków. W pierwszej piątce najpopularniejszych kolorów znalazły się także szary, biały i niebieski. Kolejne pozycje zajęły czerwony, brązowy, beżowy, złoty i zielony. – W dzisiejszych czasach wszystkie samochody wyglądają podobnie, co wynika z potrzeby zwiększenia ekonomiki zużycia paliwa, czy stale rosnącej listy funkcji i technologii bezpieczeństwa. Kolory aut także stały się jednolite. Producenci aut unikają ryzyka i decydują się na sprzedaż najpopularniejszych kolorów, ograniczając w ten sposób ogólną podaż nietypowych odcieni. Z kolei klienci nie chcą martwić się, że rzadko występujący kolor obniży wartość ich samochodu w sprzedaży na wtórnym rynku – powiedziała Karolína Topolová, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

Potwierdzają to dane zebrane w 2019 roku przez firmę BASF zajmującą się lakierami, z których wynika, że 39 proc. samochodów na świecie jest białych. Kolory czarny, szary i srebrny stanowią razem kolejne 39 proc. samochodów na drogach. Oznacza to, że prawie 80 proc. wszystkich pojazdów jest malowana lakierami achromatycznymi, a więc: białym, czarnym oraz wszystkimi stopniami szarości. Z kolei, najpopularniejszym kolorem chromatycznym jest niebieski — około 9 proc. samochodów jest w tym kolorze, a tylko 7 proc. aut jest pomalowanych na czerwono.

  • oprac. kg
Najnowsze artykuły