Jarosław Gowin na częstochowskiej uczelni

16.05.2018

Jarosław Gowin na częstochowskiej uczelni

Przekształcenie Akademii im. Jana Długosza w Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy stało się faktem. Odpowiednie rozporządzenie zmieniające nazwę częstochowskiej uczelni przekazał rektor Annie Wypych-Gawrońskiej minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

– To jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach uczelni, o ile nie najważniejsze – zaznacza Anna Wypych-Gawrońska, rektor AJD. – Czekaliśmy na ten moment bardzo długo. Uczelnia liczy prawie 50 lat. Od 20 lat czyniliśmy starania, aby osiągnąć status uniwersytecki – przypomina. Nadanie uczelni nazwy „uniwersytet” uzależnione jest od posiadania przez nią sześciu uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora, w tym co najmniej czterech w zakresie nauk objętych profilem uczelni. I właśnie na początku roku Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie uzyskała szóste uprawnienie do nadawania stopnia doktora. Tym samym wizja przekształcenie uczelni w uniwersytet stała się bardzo bliska. Wtedy też rozpoczęły się starania o zmianę nazwy. Wreszcie przekształcenie akademii w uniwersytet stało się faktem. Odpowiednie rozporządzenie zmieniające nazwę częstochowskiej uczelni przekazał rektor Annie Wypych-Gawrońskiej minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. – Każdemu z nas zależy na tym, aby najlepsze polskie uczelnie nie błąkały się w czwartej, czy piątej setce światowych rankingów, tylko odważnie pięły się w górę. Taką szansę stwarza Konstytucja dla Nauki, którą już zajmuje się Sejm – podkreśla Jarosław Gowin. Nowa ustawa, zwana potocznie Konstytucją dla Nauki 2.0 ma poprawić jakość kształcenia oraz zmusić uczelnie do zwiększenia produktywności swoich badań. Zyskać na tym ma i gospodarka, i uczelnie wyższe. Nowelizacja ma zmobilizować wykładowców do prowadzenia badań naukowych. Pierwsze czytanie projektu ustawy odbyło się 9 maja. Resort nauki chce, by ustawa weszła w życie już 1 października. – Równie ważne jest dla nas to, aby dynamicznie rozwijały się mniejsze uczelnie, takie jak Akademia im. Jana Długosza. Zależy nam na tym, aby mogły one śmiało konkurować z największymi polskimi uczelniami. Częstochowa od pierwszego czerwca stanie się miastem uniwersyteckim. To bardzo ważne wydarzenie w dziejach tak zasłużonego dla polskiej historii miasta. Osiągnięcie tego statusu to efekt wieloletnich działań.  Mam nadzieję, że nowa ustawa otworzy przed Uniwersytetem Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza nowe perspektywy rozwojowe – twierdzi. Uczelnia pozostawiła w nazwie swojego patrona, ponieważ chciałaby dalej realizować swoją działalność zgodnie z wyznaczoną misją, odwołując się do jego osoby i ideałów oraz do symbolizowanych przez jego działalność uniwersalnych wartości etycznych. – Nie zawiedziemy zaufania. Będziemy intensywnie pracować nad tym, aby jakość badań naukowych, praca dydaktyczna oraz wszelkie działania organizacyjne były na jak najwyższym poziomie i świadczyły o naszej uniwersyteckości – podsumowuje. Studenci i doktoranci, które swoje końcowe egzaminy będą zdawać po 1 czerwca, otrzymają dyplomy ukończenia uniwersytetu.

 

Akademia im. Jana Długosza ma ponad 65 000 absolwentów. Obecnie na uczelni kształci się ponad 5 tysięcy studentów (200 doktorantów, blisko 100 obcokrajowców, około 650 słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku) na ponad 40 kierunkach i 100 specjalnościach.

  • kg
Najnowsze artykuły