Jasna Góra. Pierwszy pielgrzymkowy szczyt już w ten weekend

15.07.2023

Jasna Góra. Pierwszy pielgrzymkowy szczyt już w ten weekend

W najbliższy weekend na Jasnej Górze odbędzie się pierwszy pielgrzymkowy szczyt. W niedzielę 16 lipca przypada bowiem wspomnienie NMP z Góry Karmel, w związku z czym odbędzie się pierwszy wakacyjny odpust. W weekend na Jasną Górę wejdą także 3 pielgrzymki.

W sobotę 15 lipca na Jasną Górę przybędą dwie pielgrzymki diecezjalne – przemyska i poznańska. W ramach tej pierwszej ok. 1300 osób pod hasłem „Z Maryją w Kościele” pokona trasę ok. 380 km. Tegorocznej 43. Pieszej Pielgrzymce Przemyskiej przyświeca historia Rodziny Ulmów, członkowie której ponieśli śmierć za pomoc żydowskim sąsiadom w trakcie II wojny światowej. Z kolei pątnicy 89. Pieszej Pielgrzymki Poznańskiej przybędą na Jasną Górę pod hasłem „Pokój Wam!”. Trasę z Poznania do Częstochowy pokona osiem grup tematycznych (m.in. grupa pokutna, rodzinna, wyciszenia, biblijna czy wielbienia). Wejście pielgrzymów z Przemyśla zaplanowano na godz. 9.30, z kolei pielgrzymi z Poznania na Jasnej Górze zawitają ok. godz. 12.15.

Kolejnego dnia, tj. 16 lipca, nastąpi wejście I Pielgrzymki Rowerowej Diec. Tarnowskiej. Mszę św. zaplanowano w Kaplicy Matki Bożej o godz. 13.00. W niedzielę odbędzie się także pierwszy wakacyjny odpust związany ze wspomnieniem NMP z Góry Karmel. Jest to największy lipcowy odpust maryjny na Jasnej Górze. Tego dnia główna msza zostanie odprawiona na Szczycie o godz. 11.00.

 

  • mz
Najnowsze artykuły