Jedziesz do Zakopanego? Tunel trasy S7 już z pomiarem prędkości

18.11.2022

Jedziesz do Zakopanego? Tunel trasy S7 już z pomiarem prędkości

W sobotę 12 listopada został oficjalnie otwarty tunel drogowy na trasie łączącej Kraków z Zakopanem w ciągu trasy ekspresowej S7. Równocześnie CANARD GITD uruchomił tam odcinkowy pomiar prędkości. Pamiętajmy, że obowiązuje na tym odcinku ograniczenie do 100 km/h. W uroczystości otwarcia tunelu uczestniczył m.in. Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

Tunel drogowy na trasie łączącej Kraków z Zakopanem został wydrążony pod górą Luboń Mały w ciągu drogi ekspresowej S7 i ma ponad 2 km. Powstał on między Naprawą a Skomielną Białą, w ramach budowy S7 na odcinku Lubień – Rabka-Zdrój. W tunelu tym pracuje 8 kamer wykonujących pomiary na dwóch pasach ruchu w obu kierunkach. Do montażu kamer, zamontowanych na wjazdach i wyjazdach z tunelu, wykorzystano infrastrukturę znajdującą się na tym odcinku drogi.

W uroczystym otwarciu tunelu 12 listopada wzięli udział m.in. były premier Jarosław Kaczyński, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich.

Przypomnijmy, że droga ekspresowa S7 – między Gdańskiem a Rabką-Zdrojem, docelowo będzie miała około 720 km długości. To najdłuższa droga ekspresowa w Polsce spinająca północ kraju (Gdańsk) z południem (Rabka-Zdrój . Trasa S7 na odcinku Kraków Opatkowice – Rabka-Zdrój stanowi fragment zakopianki. Dodatkowo S7  jest częścią międzynarodowej drogi E28 na odcinku Gdańsk-Lipce – Elbląg-Wschód i E77. Łączy województwa: pomorskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie, świętokrzyskie i małopolskie. Główne miasta na tej trasie to: Warszawa, Kraków, Kielce, Gdańsk, Radom, Elbląg, Skarżysko-Kamienna.

 

  • Teresa Szajer
Najnowsze artykuły