Jest akt oskarżenia w sprawie brutalnego morderstwa w Poczesnej

12.06.2024

Jest akt oskarżenia w sprawie brutalnego morderstwa w Poczesnej

Do Sądu Okręgowego w Częstochowie trafił akt oskarżenia przeciwko 38-letniemu Sławomirowi P. i 59-letniemu Zbigniewowi S., dotyczący zabójstwa 40-letniego mężczyzny, którego zaginięcie rodzina zgłosiła w lutym 2022 roku.

19 sierpnia 2023 roku w Poczesnej koło Częstochowy, podczas wykonywania prac ziemnych na terenie posesji przy ulicy Południowej, zostały ujawnione szczątki ludzkie. Szczątki zostały ujawnione przez mężczyznę, na którego pod koniec sierpnia 2023 roku Zbigniew S. miał przenieść własność tej nieruchomości.

– W toku śledztwa ustalono, że w lutym 2022 roku członkowie rodziny zgłosili w jednostce Policji zaginięcie 40-letniego mieszkańca Poczesnej Tomasza Z. W wyniku oględzin domu Zbigniewa S. ujawniono ślady krwi, znajdujące się na podłodze, ścianach i meblach. Ponadto na podstawie zeznań świadka stwierdzono, że Zbigniew S. miał do niego powiedzieć, iż Tomasz Z. został zabity przez Sławomira P. w trakcie libacji alkoholowej – informuje prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy częstochowskiej prokuratury.  – Przeprowadzone w toku postępowania badania genetyczne potwierdziły, że ujawnione szczątki ludzkie należały do zaginionego Tomasza Z. Jednocześnie w wyniku sekcji zwłok stwierdzono, że przyczyną zgonu Tomasza Z. były obrażenia głowy, powstałe na skutek silnych uderzeń narzędziem ostrokrawędzistym – dodaje prokurator.

Chcieli z nim “zrobić porządek”

Dalsze śledztwo wykazało, że we wrześniu lub październiku 2021 roku, będący pod wpływem alkoholu Zbigniew S., powiedział do Sławomira P., że trzeba zrobić porządek z Tomaszem Z.  Tego samego dnia udali się do domu Zbigniewa S., w którym spał Tomasz Z.

Zbigniew S. uderzył pokrzywdzonego siekierą w głowę. Następnie siekierę przejął Sławomir P. i również uderzył nią w głowę Tomasza Z. Potem oskarżeni zawinęli zwłoki pokrzywdzonego w kołdrę i umieścili w dole, który wykopali na terenie posesji.

– W śledztwie Sławomirowi P. i Zbigniewowi S. przedstawiono zarzut zabójstwa Tomasza Z., którego dopuścili się przy użyciu siekiery. Przesłuchany przez prokuratora Sławomir P. przyznał się do popełnienia zarzucanej mu zbrodni i wyjaśnił, że dopuścił się tego czynu, gdyż obawiał się Zbigniewa S. Natomiast Zbigniew S. przyznał się jedynie do udziału w ukryciu zwłok pokrzywdzonego – informuje prokurator Tomasz Ozimek.

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Częstochowie zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie.

Sławomir P. był w przeszłości wielokrotnie karany za przestępstwa przeciwko mieniu i prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości. Zbigniew S. był karany za przestępstwo znęcania się nad osobą najbliższą i prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości.

Zarzucane oskarżonym przestępstwo zabójstwa jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 8 do 15 lat, karą 25 lat pozbawienia wolności albo karą dożywotniego pozbawiania wolności.

 

  • opr. pn
Najnowsze artykuły