Jest akt oskarżenia ws. podwójnego zabójstwa w Gruszewni

05.09.2023

Jest akt oskarżenia ws. podwójnego zabójstwa w Gruszewni

Do Sądu Okręgowego w Częstochowie trafił akt oskarżenia przeciwko 43-letniemu Rafałowi O., który w sierpniu zeszłego roku w miejscowości Gruszewnia ze szczególnym okrucieństwem zabił swoje sąsiadki – matkę i córkę. – Zachowanie sprawcy można określić jako tzw. „nadzabijanie” („overkill”) – wynika z opinii biegłych z zakresu medycyny sądowej. Pojęcie to oznacza zadanie przez zabójcę większej liczby śmiertelnych ciosów i z większą siłą, niż potrzeba do fizycznego uśmiercenia ofiary.

7 sierpnia 2022 roku Rafał O. przebywał w domu pokrzywdzonych, gdzie spożywał z nimi alkohol. W pewnym momencie pomiędzy Rafałem O. i 48-letnią kobietą doszło do kłótni, w trakcie której mężczyzna zaatakował pokrzywdzoną, bijąc ją i kopiąc po całym ciele. Następnie Rafał O. pobił także do nieprzytomności 70-letnią matkę kobiety. Potem sprawca opuścił dom ofiar i wrócił tam po upływie kilku godzin. Kiedy zorientował się, że kobiety jeszcze żyją, zadał im liczne ciosy przy użyciu noża. Mężczyzna zabrał ze sobą nóż, będący narzędziem zbrodni i wyrzucił w pobliżu miejsca zdarzenia. 8 sierpnia Radał O. wyjechał do Niemiec, gdzie od kilku lat pracował.

Zwłoki 70-letniej kobiety i jej 48-letniej córki zostały ujawnione 9 sierpnia 2022 roku w domu, w którym wspólnie zamieszkiwały. Już w trakcie oględzin na ciałach kobiet stwierdzono liczne obrażenia m.in. w postaci ran kłutych. -Na podstawie zarządzonych przez prokuratora sekcji zwłok ustalono, że bezpośrednią przyczyną zgonu kobiet były poważne urazy głowy. Ponadto do śmierci pokrzywdzonych przyczyniły się liczne rany kłute, które skutkowały utratą krwi. Z opinii biegłych z zakresu medycyny sądowej wynika także, że zachowanie sprawcy można określić jako tzw. „nadzabijanie” („overkill”). Pojęcie to oznacza zadanie przez zabójcę większej liczby śmiertelnych ciosów i z większą siłą, niż potrzeba do fizycznego uśmiercenia ofiary – informuje prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy częstochowskiej prokuratury.

W trakcie dalszego postępowania zabezpieczono zapis monitoringu, na którym widać było, że w nocy 7 na 8 sierpnia 2022 roku nieustalone osoby przemieszczały się na rowerze pomiędzy zabudowaniami należącymi do denatek i rodziny O. – W związku z tym uzyskano biologiczny materiał porównawczy, który należał do 43-letniego Rafała O. W wyniku przeprowadzonych badań genetycznych stwierdzono, że DNA Rafała O. znajdowało się na szklance, która została zabezpieczona na miejscu zdarzenia – dodaje prokurator Ozimek.

Rafał O. powrócił z Niemiec 29 września 2022 roku i został zatrzymany pod zarzutem zabójstwa dwóch kobiet w miejscowości Gruszewnia. Przesłuchany przez prokuratora przyznał się do zarzucanych mu zbrodni zabójstwa i złożył wyjaśnienia, w których opisał przebieg zdarzeń w domu pokrzywdzonych. Podczas kolejnych przesłuchań podejrzany nie przyznawał się i odmawiał złożenia wyjaśnień. Nóż, który był narzędziem zbrodni został ujawniony w miejscu wskazanym przez podejrzanego w trakcie eksperymentu procesowego.

Sąd Rejonowy w Częstochowie na wniosek prokuratora zastosował wobec Rafała O. tymczasowe aresztowanie. Z opinii biegłych lekarzy psychiatrów wynika, że w chwili popełnienia zarzucanych mu czynów był on poczytalny. Rafał O. jest z zawodu stolarzem meblowym. W przeszłości nie był w karany. Przestępstwo zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 12 do 15 lat, karą 25 lat pozbawienia wolności albo karą dożywotniego pozbawiania wolności.

 

FOTO: Śląska Policja

  • Paula Nogaj
Najnowsze artykuły