Jest propozycja rządu: tona węgla za 996,60 zł

18.06.2022

Jest propozycja rządu: tona węgla za 996,60 zł

Rząd przedstawił propozycje rozwiązań, które mają pomóc w ustabilizowaniu cen węgla i zwiększyć jego dostępność dla odbiorców indywidualnych. Zgodnie z pomysłem gwarantowana cena węgla dla gospodarstw domowych ma wynosić 996,60 zł. Jednocześnie wprowadzony zostanie limit 3 ton węgla w gwarantowanej cenie na każde gospodarstwo domowe.

Agresja Rosji na Ukrainę spowodowała konieczność wprowadzenia embarga na rosyjski węgiel. W tej sytuacji niektórzy pośrednicy podnieśli ceny węgla nawet trzykrotnie, mimo że w Polskiej Grupie Węglowej tona opału kosztowała 900-1000 zł. W efekcie rząd wypracował rozwiązania, które mają zwiększyć podaż węgla na rynku, a to z kolei ma spowodować obniżenie jego ceny. Wprowadzone rozwiązania mają ustabilizować ceny węgla, tak by były akceptowalne do odbiorców indywidualnych. Jednocześnie zabezpieczane są dostawy węgla do Polski. – Na Radzie Ministrów została przyjęta ustawa, która gwarantuje cenę węgla na polskim rynku. Zdecydowaliśmy się na mechanizm wyrównania na poziomie podmiotów, które do Polski ten węgiel importują. Cena gwarantowana na dzisiaj to 996 zł 60 gr – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Podstawowym warunkiem skorzystania ze wsparcia będzie wykorzystywanie przez gospodarstwo domowe następujących źródeł do ogrzewania: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane tym paliwem. Oczywiście będą one musiały być zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Minister powiedziała też, że programem wsparcia zostaną objęci odbiorcy indywidualni, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, które używają węgiel do ogrzewania. Co istotne, z dopłaty będzie można skorzystać, kupując węgiel w składzie prywatnym, który przystąpił do programu, lub zamawiając go przez sklep PGG. Jednocześnie wprowadzony zostanie limit 3 ton węgla w gwarantowanej cenie na każde gospodarstwo domowe.

Firmy, które zdecydują się na sprzedaż węgla po niższych cenach, otrzymają rekompensatę z tytułu potencjalnie utraconych zysków. Warunkiem jej otrzymania będzie zarejestrowanie firmy w Polsce i sprzedaż odbiorcom indywidualnym węgla po określonej przez rząd cenie. – Przypominamy również o możliwości składania wniosku o dodatek osłonowy w ramach którego gospodarstwa domowe, używające węgla do opalania, mogą uzyskać wsparcie w maksymalnej kwocie do ponad 1400 zł – podsumowała minister Anna Moskwa.

Rząd przeznaczy na pomoc dla indywidualnych odbiorców węgla 3 mld zł, a maksymalna wysokość rekompensaty za sprzedaż 1 tony paliwa stałego wyniesie 750 zł brutto.

 

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przedstawiła na Radzie Ministrów propozycje, które mają zwiększyć podaż na rynku węgla i ustabilizować jego cenę. Rozwiązania to m.in:

  • gwarantowana cena węgla dla gospodarstw domowych na poziomie 996,60 zł;
  • utworzenie sieci autoryzowanych dystrybutorów PGG;
  • wprowadzenie rekompensat dla sprzedawców, którzy włączą się w rządowy program.
  • kg
Najnowsze artykuły