13.04.2018

Jest przetarg!

Do 8 maja można składać oferty w postępowaniu przetargowym dotyczącym węzłów przesiadkowych. Mają one powstać przy trzech częstochowskich dworcach PKP do końca czerwca 2020. To za ich sprawą podróżujący będą mogli łączyć różne formy transportu.

Węzły przesiadkowe mają służyć lepszej komunikacji w Częstochowie;  umożliwią łatwiejsze i wygodniejsze korzystanie z różnych form transportu, jednocześnie zachęcając do podróżowania komunikacją miejską, co zmniejszy liczbę korków i poprawi płynność ruchu.

W ramach inwestycji powstaną 3 zintegrowane węzły przesiadkowe umożliwiające zespolenie wszystkich dostępnych w mieście środków transportu zbiorowego z transportem indywidualnym. Węzły będą zlokalizowane przy Dworcu Głównym, Dworcu Stradom i Dworcu Raków. Na każdym z węzłów zbudowane zostaną m.in. parkingi typu ,,park & ride” – łącznie ok. 380 miejsc postojowych dla samochodów i rowerów. Ponadto drogi rowerowe połączą dworce z systemem miejskich ścieżek rowerowych. – Częściowo za środki europejskie a częściowo za środki własne miasta, przebudowane zostaną odcinki ulic Piłsudskiego i Pułaskiego, a także układ drogowy wokół węzła przy dworcu na Rakowie.  System obsługi parkingów ,,park & ride” obejmie ich monitoring poprzez CCTV (telewizję przemysłową), a pomieszczenia centrum monitoringu znajdować się będą w budynku MZDiT. Roboty obejmą też budowę niezbędnych połączeń teletransmisyjnych do nowej siedziby MZDiT, która będzie się mieścić przy ul. Legionów 52 – wylicza biuro prasowe magistratu.

Węzły przesiadkowe – a także wybrane przystanki autobusowe i tramwajowe w Częstochowie – zostaną objęte Systemem Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Na terenie miasta stanie 50 tablic SDIP wyświetlających informacje potrzebne osobom korzystającym z miejskiego transportu. Z systemu będą mogły korzystać także osoby niedowidzące i niewidome, a to dzięki  planowanemu zakupowi około tysiąca specjalnych pilotów. Pierwsze dziesięć tablic ma zostać zainstalowanych na przystankach w II alei NMP, przy domu handlowym ,,Centrum”, placach Biegańskiego i Daszyńskiego oraz przy Starym Rynku.

Na budowę węzłów Częstochowa ma zagwarantowane blisko 27,5 mln zł dofinansowania ze środków unijnych pochodzących z RPO Województwa Śląskiego w ramach Regionalnych Inwestycji Terytorialnych.

Planowany termin zakończenia robót to koniec czerwca 2020 roku.

Szczegółową dokumentację przetargową znajdziemy na stronie Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie.

  • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły