Jest umowa na dokumentację obwodnicy

23.05.2021

Jest umowa na dokumentację obwodnicy

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na wykonanie dokumentacji dla obwodnicy Blachowni i Herb w ciągu drogi krajowej nr 46. Nowa droga ma mieć długość ponad 10 km.

Zakres i termin realizacji

Dokumentacja będzie obejmowała opracowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R), materiałów do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy obwodnic oraz jej uzyskanie.

Umowa ma zostać zrealizowana w terminie 39 miesięcy od daty podpisania dokumentów z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. – Składają się na to 32 miesiące na wykonanie dokumentacji projektowej oraz uzyskanie potrzebnych decyzji administracyjnych. Pozostałe 7 miesięcy przewidziane jest dla realizacji obowiązków wynikających z procedury przetargowej na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych – informują drogowcy.

Usługę projektową, połączoną ze wsparciem zamawiającego na etapie przeprowadzania procedury przetargowej na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych, wykona konsorcjum firm TRAKT Sp. z o. o. Sp. K. (lider) oraz TRAKT Sp. z o. o. (partner) za kwotę 3 999 929,25 zł,

 

Cel inwestycji

– Budowa obwodnicy Blachowni i Herb pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki przejeżdża przez te miejscowości – zapewniają przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. – W przyszłości odcinek ten będzie kluczowy z uwagi na połączenie autostrady A1 z planowaną drogą ekspresową S11. Przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców, bowiem w ostatnich lata na tym odcinku dochodziło do licznych zdarzeń drogowych oraz odciąży istniejący układ komunikacyjny. Inwestycja poprawi również komfort i warunki przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego na drodze krajowej nr 46 od Lublińca do Częstochowy – tłumaczą. Długość obwodnicy wyniesie ok. 10,8 km.

Program budowy 100 obwodnic

Obwodnica powstanie w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.

W województwie śląskim stworzonych zostanie pięć nowych obwodnic, co przyniesie łącznie prawie 50 km nowych dróg krajowych. Na liście zadań są:

  • Obwodnica Blachowni i Herb w ciągu drogi krajowej nr 46
  • Obwodnica Pradeł w ciągu drogi krajowej nr 78
  • Obwodnica Kroczyc w ciągu drogi krajowej nr 78
  • Obwodnica Szczekocin i Goleniów w ciągu drogi krajowej nr 78
  • Obwodnica Nakła Śląskiego oraz Świerklańca w ciągu drogi krajowej nr 78.
  • oprac. kg
Najnowsze artykuły