Juromania w Częstochowie

21.09.2022

Juromania w Częstochowie

Częstochowa tradycyjnie była jednym z punktów programowych Juromanii, czyli cyklicznej imprezy na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i Szlaku Orlich Gniazd, która odbywa się we wrześniu na podsumowanie lata. W ramach wydarzenia można było m.in. zwiedzić dawny ratusz na Starym Mieście i zobaczyć miejsca w klasztorze jasnogórskim, które bez przewodnika trudno dostrzec.

Juromania, czyli święto jednego z najpiękniejszych regionów turystycznych w Polsce to moc atrakcji w kilkudziesięciu lokalizacjach na terenie województw: śląskiego i małopolskiego. Odbywają się tam koncerty, rekonstrukcje historyczne, pokazy taneczne, warsztaty czy turnieje rycerskie. Hasło tegorocznej edycji Juromanii to “Poczuj smak historii”. W Częstochowie można było zwiedzić unikatowy rezerwat archeologiczno-architektoniczny na Starym Rynku, czyli dawny ratusz.  Najmłodsi mogli wcielić się w rolę superdetektywów i wystartować w konkursie pełnym zagadek do rozwiązania. Z kolei uczestnicy, którzy zachwycali się eksponatami, mogli wziąć udział w warsztatach projektowania strojów historycznych, a także warsztatach ceramiczno-jubilerskich. Wykonywali z gliny m.in. kolczyki, zawieszki i broszki z modeliny. Dodatkową atrakcją była degustacja regionalnych dań, a wieczór zakończył się widowiskowym fire show.

W ramach Juromanii można było zwiedzać klasztor Paulinów –  zostały przygotowane przejścia dwoma szlakami: twierdzy Maryi na Orlim Szlaku i paulińskich białych kruków z oglądaniem zabytkowej biblioteki. Szczególny akcent przy zwiedzaniu biblioteki został położony na znajdujące się tam księgi gości. Można było zobaczyć, kto i po co, z jakimi intencjami przybywał do klasztoru, co towarzyszyło takim wizytom. Niedawno otwarty dla zwiedzających Bastion św. Barbary, który znajduje się na szlaku jasnogórskiej twierdzy, budził spore zainteresowanie.

 

fot. Łukasz Kolewiński, UM Częstochowy

  • pn
Najnowsze artykuły