Kalendarz miejski już gotowy

30.11.2018

Kalendarz miejski już gotowy

Dwanaście murali w niecodziennym i niebanalnym wydaniu zobaczymy na przygotowanym na rok 2019 kalendarzu miejskim. Autorem i realizatorem koncepcji był Adam Markowski z Wydziału Kultury, Promocji i Sportu UM Częstochowy.

– Koncepcja stworzenia miejskiego kalendarza narodziła się wiele lat temu – przypomina prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Każdy z nich zaskakiwał odbiorców nietuzinkowym pomysłem i jakością wykonania. Były już migawki widokowe, urzędniczki oraz urzędnicy w nietypowych ujęciach, prezentacja twórczości częstochowskich artystów. Tym razem na 12 kalendarzowych kartach zobaczymy częstochowskie murale. – „Wieża Babel” czy „Strażnik Czasu” są bardzo rozpoznawalne i zyskały miano atrakcji naszego miasta. Za sprawą tego kalendarza chcemy jednak pokazać, że w Częstochowie murali jest znacznie więcej. Być może część osób zdecyduje się odwiedzić nasze miasto właśnie ze względu na te dzieła – mówi prezydent.

Autorem i realizatorem koncepcji jest Adam Markowski. – Zastanawialiśmy się, jak zrobić zdjęcia murali tak, aby się wyróżniały i nie były identyczne, jak te, których powstaje mnóstwo i, które na co dzień możemy oglądać na przykład w mediach społecznościowych. Fotografie musiały być inne, ale zarazem nie mogły odbierać magii tym ściennym dziełom – podkreśla Adam Markowski. – Uznałem, że fajnie byłoby, gdyby te nasze murale „wyszły” na zewnątrz i delikatnie zintegrowały się z miastem i otaczającą architekturą. Mam nadzieję, że przynajmniej w jakimś stopniu udało mi się przedstawić nierealność zintegrowaną z miejskim krajobrazem – dodaje. Fotografie powstawały we wrześniu i październiku, o jednej porze – gdy zachodzi słońce, a niebo jest mocno nasycone. Wykonanie fotografii było też wyzwaniem logistycznym. – Musieliśmy umawiać się ze strażą miejską, strażą pożarną i policją. Wykorzystywaliśmy bowiem architektoniczne oświetlenie oraz teatralne wytwornice dymu. Najtrudniejszy do sfotografowania był mural „Świtezianka”, bo ma najszerszy kadr – wyznaje.

Kalendarz, podobnie jak w latach ubiegłych, wydany został w celu promocyjnym i będzie dystrybuowany nieodpłatnie. Trafi do instytucji i osób współpracujących z urzędem miasta, a także do oficjalnych gości Częstochowy. Tradycyjnie już część nakładu przeznaczona zostanie dla mieszkańców. Od piątku można go bezpłatnie otrzymać Miejskim Centrum Informacji Turystycznej. Trzeba jednak pamiętać, że ilość będzie ograniczona.

  • Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły