„Kapela ze Wsi Warszawa” na frytce

01.04.2019

„Kapela ze Wsi Warszawa” na frytce

Folkowa grupa – „Kapela ze Wsi Warszawa”, laureatka m.in. prestiżowej BBC Radio 3 Awards for Word Music oraz kilku ,,Fryderyków” – będzie jedną z gwiazd tegorocznego Częstochowskiego Festiwalu Kultury Alternatywnej Frytka OFF-jazd. Impreza odbędzie się 14 i 15 czerwca w Parku Lisiniec.

Pierwotna nazwa założonego w 1997 roku zespołu brzmiała ,,Kapela ze Wsi”. Rok później, podczas Festiwalu Muzyki Ludowej Mikołajki Folkowe, po przejęzyczeniu konferansjera zespół przyjął obecną nazwę. W tym samym roku ukazała się jego debiutancka płyta ,,Hop SaSa”. Od 2000 roku grupa rozpoczęła koncerty w Europie Zachodniej, spotykając się ze sporym zainteresowaniem.

Zespół wydał dotychczas 8 albumów. Gra na instrumentach używanych w tradycyjnej polskiej muzyce ludowej; wykorzystuje również repliki zrekonstruowanych instrumentów jak fidel płocka czy suka biłgorajska. Ma na swoim koncie liczne nagrody i wyróżnienia, także poza Polską, m.in. Nagrodę Niemieckiej Krytyki Fonograficznej w kategorii „Muzyka świata”, nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii „twórczość ludowa” czy Fryderyka w kategorii najlepszy album folk/etno za ,,Wykorzenienie”.

  • Katarzyna Gwara
Najnowsze artykuły