Karta dłużej ważna

27.10.2018

Karta dłużej ważna

Dobra wiadomość dla osób lubiących podróżować po naszym kontynencie. Narodowy Fundusz Zdrowia wydłużył ważność Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego – będzie ona ważna nie rok, a 18 miesięcy.

To ważna informacja dla wszystkich, którzy podróżują po Europie. Teraz nie będą oni musieli przed każdym wakacyjnym czy zimowym wyjazdem starać się o wyrobienie nowego dokumentu. W myśl nowych zasad, Karta EKUZ ważna jest przez 18 miesięcy. Dotyczy to w szczególności osób zatrudnionych, pobierających rentę, zasiłek, świadczenie przedemerytalne, członków rodziny powyżej 18. roku życia zgłoszonych do ubezpieczenia, czy studentów zgłoszonych do  ubezpieczenia przez uczelnię.

To nie koniec zmian – w przypadku dzieci i młodzieży do 18. roku życia ważność karty zostaje wydłużona do 5 lat.

 

Warto podkreślić, że okres ważności, na jaki wydana ma być EKUZ, nie może być dłuższy niż okres przysługującego danej osobie uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

 

EKUZ w województwie śląskim

Przy tej okazji przypominamy, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego potwierdza prawo osób ubezpieczonych do korzystania, w sytuacjach nagłych, z opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej na takich samych zasadach, na jakich leczą się mieszkańcy danego krajów.

W 2015 roku Śląski Oddział Wojewódzki NFZ w Katowicach wydał 416 tysięcy kart, w 2016 – 454 tysiące, w 2017 już 536 tysięcy. Obecny rok  najprawdopodobniej będzie rekordowy – do 21 października 2018 r. karty EKUZ otrzymało już 508 tysięcy osób.

 

Wniosek o EKUZ w woj. śląskim można złożyć osobiście w 4 delegaturach (Częstochowa, Rybnik, Bielsko-Biała, Piekary Śląskie) oraz 15 sekcjach obsługi  (Katowice, Cieszyn, Tychy, Żywiec, Kłobuck, Lubliniec, Myszków, Zawiercie, Chorzów, Bytom, Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec, Gliwice, Racibórz, Zabrze). Do złożenia wniosku i odbioru karty można również upoważnić inną osobę. Wniosek o wydanie EKUZ można przesłać również pocztą tradycyjną, elektroniczną, przez ePUAP oraz faksem.

  • Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły