Kasa na kolejne termomodernizacje

31.08.2018

Kasa na kolejne termomodernizacje

Kolejne trzy szkoły i pływalnia kryta w Częstochowie przejdą termomodernizację. Marszałek Województwa Śląskiego podpisał z naszym miastem umowę na dofinansowanie tych inwestycji.

– Pieniądze europejskie służą ludziom. W termomodernizacji chodzi o to, żeby z kominów wydostawało się mniej złych spalin, żebyśmy oddychali czystszym powietrzem, żeby żyć zdrowiej i – po prostu – dłużej – mówił w czasie uroczystości podpisania umów przy SP 49 w Częstochowie marszałek województwa Wojciech Saługa. – Wierzę, że ten projekt poprawi komfort pracy nauczycieli i uczniów, i przyczyni się do walki z niską emisją. Gratuluję miastu inicjatywy, pomysłu i dobrze złożonych wniosków.

– Nieprzypadkowo spotykamy się przy SP 49, bo to jedna z 11 szkół, które aktualnie przechodzą bądź już przeszły termomodernizację w ramach I etapu unijnego projektu – powiedział prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.– Należy się cieszyć, że udaje się nam także dobrze współpracować zarówno między samorządami w ramach północnego subregionu, jak i ze Urzędem Marszałkowskim. Dzięki temu jesteśmy krajowym liderem w wykorzystaniu środków z Regionalnych Inwestycji Terytorialnych.

Realizacja II etapu projektu i środki unijne z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Województwa Śląskiego na lata 2014-2020w wysokości ponad 3,2 mln zł pozwolą na dofinansowanie prac termomodernizacyjnych w trzech kolejnych częstochowskich szkołach podstawowych – nr 1 przy ulicy Księżycowej, nr 32 przy ul. Przerwy Tetmajera i nr 41 przy ulicy Okólnej. W zakresie robót budowlanych znajdzie się m.in. docieplenie ścian zewnętrznych z wykonaniem tynku; docieplenie dachów, ścian piwnic i fundamentowych; wykonanie opaski z kostki brukowej. Jesienią zostanie wszczęte postępowania przetargowego na wybór wykonawcy robót budowlanych. Inwestycja będzie realizowana w latach 2019-2020.

Oczekując na dofinansowanie (potwierdzone podpisana właśnie umową) miasto prowadzi modernizację krytej pływalni MOSiR przy alei Niepodległości (z łącznym kosztem 5,5 mln zł, przy dofinansowaniu unijnym blisko 2,7 mln zł). Remont rozpoczął się już w październiku 2017 roku, a ma zakończyć się z końcem września br.W budynku m.in. ocieplono elewację, jednocześnie odtwarzając ozdobną ścianę basenu, ocieplono dach, niecki basenu i podłogi pływalni, zaizolowano fundamenty, wymieniono stolarki na okna i drzwi aluminiowe, wymieniono rury i grzejniki instalacji centralnego ogrzewania, wykonano instalację ciepłej wody użytkowej i cyrkulacji, ogrzewania podłogowego.

Pierwszy etap projektu„Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej w Częstochowie” objął prace w 10 szkołach podstawowych oraz budynku Bursy Miejskiej przy ul. Legionów. W części szkół inwestycje zakończono już w latach 2016-2017 (SP 39, Zespół Szkół Samochodowo-Budowlanych, SP 31 i SP 33).

W Szkole Podstawowej nr 49 przy ul. Jesiennej, gdzie podpisano 29 sierpnia umowę na dofinansowanie kolejnego etapu projektu, zakończył się już m.in. remont elewacji związany z dociepleniem ścian. Na ukończeniu jest wymiana instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody.  W salach lekcyjnych w większości została wymieniona instalacja elektryczna gniazd wtykowych i oświetlenia oraz instalacja co. Do ukończenia pozostały roboty instalacyjne w piwnicach budynku,
w szatni oraz roboty elektryczne w segmentach E i F.

Prace w SP 49, a także w 6 innych placówkach (SP nr 8 przy ul. Szczytowej, SP nr 48 przy ul. Schillera, SP nr 50 przy ul. Starzyńskiego, SP nr 52 przy ul. Powstańców Warszawy, SP nr 53 przy ul. Orkana, oraz Bursie Miejskiej przy ul. Legionów) mają zakończyć się w listopadzie br..

Zgodnie z umową na dofinansowanie unijne wydatki kwalifikowane związane z termomodernizacją 11 wymienionych placówek wynoszą 33,4 mln zł, w tym planowane dofinansowanie – 28,4 mln zł.

  • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły