02.09.2017

Kasa na owoce i mleko

26 milionów euro otrzyma nasz kraj na realizację nowego programu dla szkół. Jego głównym celem jest efektywne promowanie wśród dzieci i młodzieży zdrowego stylu życia i odżywiania się poprzez dystrybucję owoców i warzyw oraz mleka i przetworów mlecznych do placówek oraz realizowanie towarzyszących działań edukacyjnych oraz promocyjnych.

Łączny unijny budżet na realizację powyższego programu dla wszystkich krajów Unii Europejskiej wynosi w skali roku szkolnego 250 mln euro, z czego dla Polski na rok szkolny 2017/2018 przeznaczono ok. 26 mln euro. Z tego na owoce i warzywa przeznaczone zostanie blisko 15 mln euro, natomiast na mleko 11 mln euro. Ponadto na realizację dostaw owoców i warzyw oraz mleka i przetworów mlecznych do szkół podstawowych przewidziano z budżetu krajowego 128,1 mln zł (kwota zostanie podzielona po równo na oba komponenty).

Warunkiem uczestnictwa w programie dla szkół jest przygotowanie przez państwa członkowskie strategii, która ma zawierać najważniejsze elementy realizacji przedmiotowego programu w danym kraju do roku szkolnego 2022/2023.

Zakłada się, że nowy program szkolny obejmie w Polsce ok. 1,9 mln dzieci z  klas I-V szkół podstawowych. Według wskazań naukowych jest to grupa wiekowa najbardziej podatna na kształtowanie wzorów zachowań.  W trakcie roku szkolnego dzieciom zostaną dostarczone bezpłatnie 84 porcje różnorodnych owoców i warzyw, w tym soków, oraz 74 porcje mleka i przetworów mlecznych, takich jak  naturalny jogurt i kefir oraz serki twarożkowe.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiada, że będzie zabiegało o zwiększenie środków z budżetu krajowego na następne lata szkolne realizacji programu.

  • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły