Kasy fiskalne online od 2019 roku

14.04.2019

Kasy fiskalne online od 2019 roku

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która umożliwia wprowadzenie kas online do elektronicznego raportowania sprzedaży. Przedsiębiorcy nie muszą się jednak spieszyć. Tradycyjne urządzenia będą wycofywane stopniowo. Bezwzględny obowiązek posiadania kasy online będzie dotyczył wszystkich dopiero od stycznia 2023 roku.

W jakim celu

Kasy online będą wyposażone w funkcję umożliwiającą przekazywanie – w sposób automatyczny i bezpośredni – danych do szefa Krajowej Administracji Skarbowej (szef KAS), czyli do Centralnego Repozytorium Kas. Informacje, które tam trafią pozwolą na ustalenie wysokości sprzedaży i kwot podatku należnego, stawki VAT, rodzaju towaru/usługi, a także godziny dokonania transakcji. Fiskus nie pozna jednak danych konsumentów nabywających towary czy usługi. Informacje z kas stworzą w praktyce elektroniczny obraz paragonów. Zgromadzone w ten sposób dane służyć będą do celów analitycznych i kontrolnych. Poza tym umożliwią one dokonywanie szczegółowych analiz zmierzających do ustalenia ryzyka, że dany podatnik nie ewidencjonuje swojej sprzedaży na kasie rejestrującej lub ewidencjonuje tylko część tej sprzedaży. Dzięki danym będzie można sprawdzić na przykład, czy dana firma wykazuje poziom sprzedaży podobny do podmiotów z tej samej branży działające w miejscowości o podobnej liczbie mieszkańców. Ma to być jedno z najważniejszych narzędzi do walki z tzw. szarą strefą.

Od kiedy i dla kogo?

Proces wymiany kas będzie przebiegał stopniowo. Obowiązkowo, od stycznia 2020 roku, będą musieli z nich korzystać:

– przedsiębiorcy świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów

– przedsiębiorcy sprzedający benzynę silnikową, olej napędowy oraz gaz przeznaczony do napędu silników spalinowych.

Po pół roku dołączy kolejna grupa przedsiębiorców. Od lipca 2020 obowiązkową rejestrację sprzedaży na kasie online będą musieli prowadzić:

– przedsiębiorcy świadczący stałe lub sezonowo usługi związane z wyżywieniem – stacjonarne placówki gastronomiczne oraz usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,

– przedsiębiorcy zajmujące się sprzedażą  węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.

W następnej kolejności – od stycznia 2021 roku – kasy online będą obowiązkowe dla przedsiębiorców świadczących usługi:

– fryzjerskie

– kosmetyczne i kosmetologiczne

– budowlane

– w zakresie opieki medycznej świadczone przez lekarzy dentystów

– prawnicze

– związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.

Bezwzględny obowiązek posiadania kasy online będzie dotyczył wszystkich dopiero od stycznia 2023 roku.

  • Katarzyna Gwara
Najnowsze artykuły