Kawa i herbata za symboliczną złotówkę

03.02.2017

Kawa i herbata za symboliczną złotówkę

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej akcję “Kawiarenka dla seniora” realizuje od 2008 roku. Od samego początku założenie jest takie samo: aktywizowanie częstochowskich seniorów i umożliwienie im pełniejszego udziału w życiu społeczności lokalnej. – Na rzecz częstochowskich seniorów prowadzimy wiele działań. Wydaliśmy już osiem tysięcy “Kart Seniora”. Cieszę się, że seniorzy coraz chętniej korzystają z naszych propozycji – podkreślał prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Tegoroczna akcja w ramach, której rozdawane były karnety uprawniające do wypicia aromatycznej kawy lub dobrej herbaty za symboliczną złotówkę, ruszyła w maju. Beneficjentami akcji byli mieszkańcy Częstochowy, którzy ukończyli 60. rok życia. Nie liczyła się wysokość dochodu, wystarczyło jedynie zgłosić się do wyznaczonych punktów i odebrać kupon, a następnie zrealizować go w wybranym lokalu. – Często słyszymy od seniorów, że “Kawiarenka dla seniora” to świetny pretekst, by wyjść z domu, spotkać się ze znajomymi i przyjaciółmi w miłej atmosferze. To daje im duży zastrzyk energii oraz chęć do dalszych działań i udziału w innych częstochowskich aktywnościach dedykowanych seniorom – zaznaczała Małgorzata Mruszczyk, dyrektor MOPS w Częstochowie.

Tygodniowo wydawano średnio od 40 do 100 kuponów uprawniających do skorzystania z oferty “kawa lub herbata za 1 zł”. W trakcie całej edycji wydano natomiast 2200 kuponów. Dla porównania w poprzednich edycjach wydano odpowiednio: w 2015 – około 2100 kuponów, w 2014 – ponad 1400 kuponów, a w roku 2013 blisko 2000 kuponów. – To znakomita inicjatywa. Warto podkreślić, że Częstochowa wiedzie prym w działalności na rzecz seniorów -zauważyła Elżbieta Markowska, prezes Stowarzyszenia „Częstochowskie Amazonki”. – Od nas uczą się inne miasta. Największe zainteresowanie wzbudza “Karta Seniora” oraz promowane przez nas koperty życia. Wiele miast było zdziwionych, ze to właśnie organizacje pozarządowe podejmują się prowadzenia centrów na rzecz seniorów – dodała.

“Kawiarenki dla seniora” nie udałoby się jednak zrealizować, gdyby nie chęć współpracy częstochowskich restauratorów oraz właścicieli klubów i kawiarni. W ostatniej edycji akcji brało udział 12 restauratorów, zapraszając seniorów do swoich lokali.

 

W roku 2016 w realizację akcji włączyły się następujące lokale:

 • Restauracja TORRA – Częstochowa, ul. Racławicka 2,
 • Klub PARADOKS – Częstochowa, ul. Wilsona 16 (budynek Filharmonii Częstochowskiej),
 • Restauracja TOPOLLINO – Częstochowa, al. NMP 67,
 • Restauracja POP-ART – Częstochowa, Skwer Solidarności,
 • Kawiarnia CAFE BELG – Częstochowa, al. NMP 32,
 • Kawiarnia CAFFE DEL CORSO – Częstochowa, al. NMP 53,
 • Gospoda Rybna – Częstochowa, ul. Focha 16,
 • Restauracja ZŁOTY GARNIEC – Częstochowa, ul. Iglasta 8,
 • Klubokawiarnia PESTKA – Częstochowa, al. NMP 37 lok. 17,
 • Kawiarnia CAFE PĄCZKARNIA – Częstochowa, al. NMP 16,
 • Restauracja GOURMET DEL CORSO – Częstochowa, al. NMP 59,
 • Kawiarnia TUTANCHAMON CAFE – Częstochowa, ul. Wały Dwernickiego 11 pawilon 7.
 • kg
 • zdj. kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły