Kibice spotkali się na Jasnej Górze

09.01.2017

Kibice spotkali się na Jasnej Górze

W południe fani futbolu w kolorowych szalikach i z transparentami w barwach klubowych zgromadzili się w Kaplicy Matki Bożej, gdzie została dla nich odprawiona msza św.

Motywem tegorocznej pielgrzymki była 75. rocznica powstania Narodowych Sił Zbrojnych, a także 75. rocznicy męczeństwa Poznańskiej Piątki. Głównym organizatorem dorocznej modlitwy był ks. Jarosław Wąsowicz z Salezjańskiego Stowarzyszenia Wychowania Młodzieży w Pile. – Idea się zrodziła przed kilku laty. Pomysłodawcą pielgrzymki był śp. Tadeusz Duffek, legendarny kibic Lechii Gdańsk – przypomniał ksiądz Jarosław Wąsowicz. W pewnym momencie swojego życia zachorował na nowotwór. To był wielki patriota znany w całej Polsce, fan Lechii, który jeszcze w latach 80-tych zaangażowany był w działalność opozycyjną. Jego marzeniem było zorganizowanie pielgrzymki kibiców. I tak od 9 lat się spotykamy tutaj, w świętym dla nas miejscu. Chodzi o to, abyśmy raz do roku spotykali się na modlitwie i rozmawiali o sprawach, które są dla nas ważne, a patriotyzm jest taką przestrzenią, która jednoczy kibiców wokół wspólnej idei pomimo codziennych animozji, różnych sympatii, bo to jest normalne w sporcie, rywalizacji, ale są takie momenty, w których można wspólnie się spotkać – zaznaczał.
– Jedna jest Polska i Polska jednoczy kibiców, i Jasna Góra jest miejscem szczególnym, gdzie nasze serca mocniej biją, gdzie od zawsze Polacy spotykali się w ważnych dla nich momentach, a dla kibiców pielgrzymka jest ważnym momentem – podkreśla kapłan – To jest jedna z tych inicjatyw, która powoduje, że tego zła w świecie kibicowskim jest coraz mniej z roku na rok. Natomiast czy do końca się da to zlikwidować? Nie, bo tacy jesteśmy. Nikt z nas nie jest święty, każdy z nas mógłby sobie wiele zarzucić, ale myślę że taki moment jak pielgrzymka i inne podobne inicjatywy sprzyjają poprawie wizerunku tego środowiska, ale też zmienia serca kibiców – dodał.

Od dwóch lat na pielgrzymkę przybywają również rodacy z Kresów i kibice z Węgier. – W przyszłym roku będzie pielgrzymka jubileuszowa i chcemy na nią zaprosić kibiców z całej Europy. Zaczęliśmy już wstępne rozmowy i skierowaliśmy już zaproszenia do naszych kolegów właśnie z całej Europy – zdradził ks. Wąsowicz.

Po mszy św. nastąpiło poświęcenie szalików kibiców zgromadzonych w kaplicy i na dziedzińcu.

Następnie pielgrzymi udali się do sali o. Kordeckiego, gdzie odbyło się spotkanie z Jarosławem Szarkiem z Instytutu Pamięci Narodowej, który opowiadał o współczesnych celach instytutu.

O godz. 16.30 na wałach jasnogórskich i placu przed szczytem kibice zaprezentowali swoje patriotyczne transparenty.

Pielgrzymkę zakończyła projekcja filmu pt. “Po drugiej stronie życia” (świadectwo Andrzeja Duffeka, brata śp. Tadeusza Duffeka, o wypadku, pobycie w zaświatach, powrocie do życia i wielkiej mocy modlitwy).

 

Warto przypomnieć, że pomysł pielgrzymowania środowiska kibiców na Jasną Górę wyszedł od śp. Tadeusza Duffek, legendarnego kibica gdańskiej Lechii, który zmarł 21 października 2005 r. po długiej i ciężkiej chorobie.

Swoim pomysłem podzielił się on z ks. Jarosławem Wąsowiczem, SDB. Ten ostatni pisał wtedy książkę “Biało-Zielona Solidarność. O fenomenie politycznym kibiców Lechii Gdańsk 1981-1989”. Postanowili wtedy, że razem zorganizują pierwszą pielgrzymkę polskich kibiców do Częstochowy, by modlić się przed jasnogórską ikoną Matki Bożej. Chcieli tylko poczekać, aż “Dufo” wyzdrowieje. Niestety, śp. Tadeusz nie doczekał tej pielgrzymki.

W każdym razie idea ta pozostała w sercach wielu jego przyjaciół. Wielokrotnie też kibice dyskutowali nad formą takiej pielgrzymki wraz z gronem księży zaangażowanych w animację Salezjańskich Wspólnot Ewangelizacyjnych, Salezjańskiej Pielgrzymki Ewangelizacyjnej i Pustyni Miast. Również modlono się w tej intencji podczas SPE w grupie Żółtej Międzynarodowej Pielgrzymki Pieszej Suwałki-Ostra Brama, której przewodzi wspomniany już ks. Jarosław w latach 2006-2008. Ks. Wąsowicz dyskutował także nt. idei pielgrzymki na Jasną Górę z zaprzyjaźnionymi kibicami z całej Polski. Spotkała się ona z entuzjastycznym przyjęciem zwłaszcza wśród jego przyjaciół z Gdańska, Wrocławia i Warszawy. Wiele też klubów kibica z całego kraju zaakceptowało ów pomysł.

  • kg
  • zdj. Michał Milewski
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły