Kiedy będzie można zrobić badanie?

02.04.2022

Kiedy będzie można zrobić badanie?

Mieszkanki naszego miasta po raz kolejny będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych. Mammobus w Częstochowie pojawi się w kwietniu.

Z bezpłatnego badania, realizowanego w ramach Programu Wykrywania Raka Piersi, mogą skorzystać panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie były leczone z powodu raka piersi oraz:
– nie miały wykonanej mammografii w ramach programu w ciągu ostatnich 24 miesięcy,
– lub otrzymały pisemne wskazanie do wykonania badania po upływie 12 miesięcy.

Mobilna pracownia mammograficzna będzie do dyspozycji pań przy markecie Auchan przy ul. Focha 7 6 kwietnia w godzinach 10.00 – 17.00.

Organizator prosi o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 24 44 lub na www.mammo.pl.

W badaniu finansowanym przez NFZ można wziąć udział niezależnie od miejsca zamieszkania i bez skierowania lekarskiego.

Mammografia jest radiologiczną metodą badania piersi u kobiet. Polega na wykonaniu serii zdjęć sutka przy użyciu promieni rentgenowskich. Zdolność do uwidoczniania szeregu charakterystycznych zmian pozwala na wczesne rozpoznanie raka oraz innych patologii sutka, zanim staną się one jawne klinicznie. Udowodniono, że regularne wykonywanie badania obniża umieralność z powodu raka piersi, który jest najczęściej występującym u kobiet rodzajem choroby nowotworowej. Głównym powodem, dla którego tak wiele kobiet nadal przez niego umiera, jest zbyt późne jego wykrycie. Mammografię uznaje się za badanie skuteczne, ekonomicznie opłacalne i bezpieczne dla pacjentek.

  • kg
Najnowsze artykuły