Klimatyzator przenośny usunie wilgoć. Ale NIE podłączaj rury

07.12.2021

Klimatyzator przenośny usunie wilgoć. Ale NIE podłączaj rury

W sezonie grzewczym sporo osób narzeka na zbyt suche powietrze w domu. Jednak
w wielu mieszkaniach jesień i zima to czas, kiedy trzeba radzić sobie ze zbyt dużą wilgotnością.
Często przyczyną jest niesprawna wentylacja lub nieszczelne i stare okna. Do występowania problemu nadmiernej wilgoci przyczynia się także niedostateczne wietrzenie pomieszczeń oraz niewystarczające ich dogrzewanie.

Jeśli wilgotność względna w Twoim domu przez dłuższy czas wynosi ponad 60% to sygnał, żeby zainteresować się tematem nadmiaru wody w powietrzu. Zlokalizowanie przyczyny to jedno. Jednak trzeba reagować szybko, bo wilgotne miejsca to idealne środowisko dla rozwoju pleśni.

 

Do natychmiastowego obniżenia poziomu wilgotności możesz wykorzystać domowy osuszacz powietrza albo klimatyzator przenośny z funkcją osuszania powietrza. Klimatyzator nie tylko chłodzi – to wielofunkcyjny sprzęt, z którego możesz korzystać
w ciągu całego roku.

 

Jak osusza klimatyzator przenośny? Ochładza powietrza, ale temperatura w pokoju nie spada! 
Klimatyzator przenośny pobiera wilgotne powietrze z pomieszczenia, a następnie je schładza. Obniżenie temperatury sprawia, że zmniejsza się zdolność powietrza do gromadzenia wody, dlatego dochodzi do jej skroplenia. Skropliny są odprowadzane do pojemnika przez gumowy wężyk, a z klimatyzatora wydmuchiwane jest suche i lekko ogrzane powietrze.

 

Pamiętaj, żeby NIE podłączać i NIE wyprowadzać przez okno rury wyrzutowej dołączonej w zestawie do klimatyzatora. W przypadku chłodzenia jest to konieczne, bo przez rurę na zewnątrz budynku odprowadzane jest ciepłe powietrze. W trybie osuszania klimatyzator przenośny stara się zachować stałą temperaturę otoczenia, wydmuchując zarówno strumień ciepłego, jak i chłodnego powietrza. 

Klimatyzator przenośny z funkcją osuszania – wady i zalety. Duża wydajność, głośna praca
Jeśli masz klimatyzator przenośny, to nie musisz kupować osuszacza powietrza. Funkcja osuszania to standard w klimatyzatorach przenośnych. Co ciekawe ich wydajność naprawdę zaskakuje. 

 

Wydajność i cena 

Dla przykładu w ciągu dnia klimatyzator przenośny Whirlpool PACW29COL może wyciągnąć do 31 litrów wody. Do najwydajniejszych modeli zalicza się Fral Supercool FSC 14.1, którego wydajność wynosi około 70 l/24 h.

 

Dla porównania popularne osuszacze powietrza mają zwykle wydajność osuszania 10, 20 lub 30 litrów na dzień. Jednak są tańsze niż standardowy klimatyzator przenośny. Najmocniejsze osuszacze powietrza kosztują około 1000 zł, a za klimatyzator trzeba zapłacić przeszło dwa razy tyle. Rekompensatą jest wielofunkcyjność tych urządzeń. 

 

Wielofunkcyjność

Klimatyzator przenośny może chłodzić powietrze, ogrzewać, osuszać, a nawet oczyszczać. Dodatkowo może działać jako zwykły wentylator, mieszający powietrze. Klimatyzator przenośny 5w1 to np. Fersk Vind 2 WIFI HEPA. Taki klimatyzator jest przydatny przez cały rok, w zależności od Twoich potrzeb.

 

Głośność i odprowadzanie skroplin 

Minusem jest głośna praca klimatyzatora przenośnego. Osuszacz powietrza jest dodatkowo mniejszy od mobilnego klimatyzatora. Musisz wiedzieć, że klimatyzator przenośny w trybie osuszania odprowadza skropliny do zewnętrznego pojemnika (np. wiadra), osuszacz powietrza również ma taką możliwość, ale poza tym posiada wyjmowany pojemnik na skropliny (jego pojemność wynosi od 1,5 do 6 litrów). W momencie zapełnienia pojemnika osuszacz wstrzymuje swoje działanie.

Osuszacz powietrza czy klimatyzator przenośny z funkcją osuszania? 
Zastanawiając się nad zakupem urządzenia do osuszania powietrza, rozważ, czy zależy Ci również na innych funkcjach. Jeśli tak, to kup klimatyzator przenośny. Natomiast jeżeli poszukujesz urządzenia dedykowanego tylko do ograniczenia wilgoci, to zdecyduj się na osuszacz powietrza.

 

Osuszacze powietrza jako urządzenia przeznaczone wyłącznie do walki z nadmierną wilgotnością są wyposażone w higrometry i higrostaty, które pozwalają na precyzyjne osuszanie. 

 

Klimatyzator przenośny niestety nie posiada systemu, dzięki, któremu można ustalić wymagany poziom wilgotności, do którego ma dążyć podczas pracy np. do optymalnej wilgotności względnej z przedziału od 40 do 60%.

 

Osuszacz powietrza to również mniejszy wydatek, a samo urządzenie pobiera mniej prądu (ma też mniejszą moc, która wpływa na wolniejsze osuszanie). Jednak w przypadku zalania lub powodzi warto pomyśleć o mocniejszej jednostce osuszającej, czyli np. klimatyzatorze przenośnym lub przemysłowym osuszaczu powietrza. To pozwoli ograniczyć przykre skutki gwałtownie podwyższonego i utrzymującego się poziomu wilgotności.

 

Pamiętaj, że wilgoć w domu pojawia się codziennie. Woda w postaci pary nasyca powietrze podczas gotowania, suszenia prania, kąpieli i oddychania. Problem pojawia się wtedy, gdy wilgotne powietrze gromadzi się i nie jest zastępowane świeżym oraz suchym powietrzem.

 

Dbając o prawidłową wilgotność w swoim domu, zapewniasz sobie i bliskim lepsze zdrowie i samopoczucie!

  • KM
Najnowsze artykuły