Kolejne środki na nianie

01.02.2017

Kolejne środki na nianie

Obecnie w naszym mieście realizowana jest pierwsza edycja projektu unijnego związanego ze wsparciem opieki nad dzieckiem do lat 3, polegającym m.in. na refundacji zatrudnienia niań oraz dodatkowymi miejscami w żłobku (kosztem   ponad 2,1 mln zł). Pomysł cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Zdecydowano o jego kontynuacji. Podobnie, jak za pierwszym razem, pieniądze na ten cel pochodzić będą z Unii Europejskiej. – Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu będziemy mogli pomóc kolejny młodym rodzicom, chcieliby szybciej wrócić do pracy – zaznacza prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Projekt “Aktywni rodzice -szczęśliwe dzieci 2” polega – tak jak w I edycji – na utworzeniu nowych miejsc w miejskim żłobku oraz refundacji kosztów zatrudnienia niań dla rodziców powracających do pracy lub podejmujących nową pracę po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dziecka. Nowa edycja będzie realizowana do 31 sierpnia 2018 r.  Miasto utworzy w jego ramach 10 nowych miejsc w żłobku – tym razem w Filii Żłobka Miejskiego “Reksio” przy ul. Sportowej w dzielnicy Wrzosowiak. – W pierwszym projekcie modernizowaliśmy Tysiąclecie, tym razem skierowaliśmy pieniądze na ulice Sportową – mówi Piotr Grzybowski, naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju Urzędu Miasta Częstochowy. – Najpierw przeprowadzimy remont i zakupimy nowe wyposażenie, tak aby stworzyć jak  najlepsze warunki do poszerzenia oferty żłobka. Dzieci natomiast zostaną przyjęte już we wrześniu, a koszty ich pobytu będą przez rok refundowane ze środków projektu – wyjaśnia Grzybowski. Refundacja kosztów zatrudnienia niań wyniesie maksymalnie 4 tys. zł miesięcznie. Na dofinansowanie będą mogli liczyć rodzice 20 dzieci (również przez 12 miesięcy). – Tak jak w pierwszej edycji dajemy oczywiście rodzicom możliwość doboru zaufanych opiekunek dla ich dzieci, ale tworzymy też bazę niań, z której mogą ewentualnie skorzystać i do której będą dopisywane osoby zainteresowane pracą w takim charakterze – zapowiada Piotr Grzybowski.

Nabór do projektu już ruszył. Najważniejszym warunkiem uczestnictwa jest deklaracja, że w ciągu 90 dni od złożenia wniosku zacznie się świadczyć stosunek pracy. – Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że chętnych może być znacznie więcej niż miejsc. W takim przypadku decydować będzie status majątkowy -pierwszeństwo będą miały osoby w trudnej sytuacji materialnej – zaznacza Piotr Grzybowski. Szczegóły i warunki uczestnictwa znajdziemy na stronie www./fe.czestochowa.pl/page/5336,aktywni-rodzice—szczesliwe-dzieci-2.html

Ogólna wartość tego projektu, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego,  to 1 mln 447 tys. zł, z czego dofinansowane zostanie 88%, tj. 1 mln 274 tys. zł.

  • kg
  • zdj. arc
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły