Kolejny odcinek gotowy. Kierowcy mogą jechać z prędkością do 140 km/h

24.06.2022

Kolejny odcinek gotowy. Kierowcy mogą jechać z prędkością do 140 km/h

Na prawie 17 km odcinku autostrady A1 pomiędzy granicą województw śląskiego i łódzkiego, a węzłem Częstochowa Północ zniesiono obowiązuje dotychczas ograniczenie prędkości do 100 km/h. Kierowcy w tym miejscu mogą już jeździć z prędkością do 140 km/h. Tym samym autostrada A1 w województwie śląskim od granicy państwa z Republika Czeską w Gorzyczkach do granicy z województwem łódzkim osiągnęła już swoją docelową długość i ma prawie 167 km.

Następne kilometry pełnoprawnej autostrady

W województwie śląskim zniknęło obowiązujące dotychczas ograniczenie prędkości do 100 km/h na prawie 17 km odcinku autostrady A1 pomiędzy granicą województw a węzłem Częstochowa Północ. Teraz kierowcy mogą jechać tam z prędkością do 140 km/h.

Podobnie zresztą jak na odcinku A1 między węzłem Tuszyn i węzłem Piotrków Trybunalski Południe. – Dotychczas, mimo że kierowcy mieli do dyspozycji pełną szerokość obu jezdni, obowiązywało ograniczenie do 100 km/h. Wynikało to z faktu, że był to formalnie plac budowy – mówi Marek Prusak, Starszy Specjalista
Pion Dyrektora Oddziału Stanowisko ds. Komunikacji.

Identyczne zmiany zostaną wprowadzone na 7-kilometrowym odcinku Radomsko – granica woj. łódzkiego i śląskiego. – Oznacza to, że na terenie województwa łódzkiego będziemy mieli kolejne 23 km autostrady, po której będziemy mogli poruszać się z maksymalną prędkością 140 km/h – dodaje. Następnych takich zmian należy spodziewać się w połowie wakacji na odcinku Kamieńsk – Radomsko (16,7 km).

– Budowę A1 pomiędzy granicą województw a węzłem Częstochowa Północ zakończymy 16 lipca, a całość budowy A1 zakończymy rok później w czerwcu 2023 r. – zaznacza Marek Prusak.

Pozytywne zmiany

Przy tej okazji warto wspomnieć, że zakończyły się prace na blisko 16-kilometrowym odcinku autostrady A1 od węzła Tuszyn do węzła Piotrków Trybunalski Południe. Ostatnim akcentem było oddanie do użytku łącznicy węzła Piotrków Trybunalski Zachód na kierunku Warszawa – Łódź. Oznacza to osiągnięcie jego pełnej funkcjonalności. To jednak nie koniec udogodnień. Zakończenie prac wiąże się także ze zniesieniem ograniczenia prędkości do 100 km/h, które dotychczas obowiązywało na tym odcinku.

Pozytywne zmiany
Należy zaznaczyć, że pierwotnie na węźle Piotrków Trybunalski Zachód istniała możliwość przejazdu z Warszawy i Łodzi wyłącznie w kierunku Katowic. Z kolei jadąc z Katowic, można wybrać jeden z dwóch kierunków – na Łódź lub Warszawę. W wyniku budowy autostrady węzeł zyskał dwie dodatkowe relacje – z Łodzi do Warszawy, którą udostępniliśmy ponad pół roku temu, oraz z Warszawy w stronę Łodzi. To bardzo istotna i pożądana zmiana dla kierowców. Jadący drogą ekspresową S8 z Warszawy w kierunku Łodzi i Gdańska nie muszą dojeżdżać już do kolejnego węzła (Piotrków Trybunalski Południe). Teraz na węźle Piotrków Trybunalski Zachód mogą swobodnie zjechać na autostradę A1 w kierunku północnym.

  • kg
Najnowsze artykuły