Kolejny szczyt pielgrzymkowy

24.08.2018

Kolejny szczyt pielgrzymkowy

Przed nami kolejny szczyt pielgrzymkowy związany z odpustem Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Miasto przygotowało plan zabezpieczenia medycznego i komunalnego, dodatkowe miejsca parkingowe i drogi ewakuacji.

– Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej to okazja do wdzięczności Maryi za jej obecność w dziejach naszego narodu i promieniowanie Jasnej Góry na całą naszą ojczyznę – podkreśla o. Marian Waligóra, przeor częstochowskiego klasztoru. To jedno z najważniejszych świąt w sanktuarium, na które przybywają także kolejne tysiące pielgrzymów pieszych. – Uroczystość ma charakter wdzięczności za to, czego doświadczamy jako ludzie wierzący i jako naród żyjący na polskiej ziemi. Chcemy dziękować za to, że Maryja oręduje za nami – podkreśla jasnogórski przeor. Główne uroczystości odpustowe – z udziałem Episkopatu Polski – odbędą się 26 sierpnia o godzinie 11.00. Mszy św. przewodniczyć ma Prymas Polski abp Wojciech Polak. W jej trakcie ponowione zostaną Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. Eucharystię poprzedzi o godz. 10.00 misterium: „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus” w wykonaniu Jasnogórskiego Kwartetu Wokalnego „Cantus” i uczniów Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Matki Bożej Jasnogórskiej z Częstochowy.
Na odpust Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej przybędą kolejne tysiące pieszych pielgrzymów. Największe kompanie wejdą na szczyt jasnogórski, 24 sierpnia. Wtedy przybędzie m.in. Piesza Pielgrzymka Łódzka. W wigilię święta, 25 sierpnia, do Częstochowy przybędzie m.in. Piesza Praska Pielgrzymka Pomocników Maryi Matki Kościoła, Piesza Pielgrzymka Diecezji Tarnowskiej, a także Pielgrzymka na Rolkach z Warszawy.

W związku z kolejnym szczytem miasto przygotowało plan zabezpieczenia medycznego i komunalnego, dodatkowe miejsca parkingowe i drogi ewakuacji.

W Miejskim Szpitalu Zespolonym przy ul. Mirowskiej  ul. Królowej Bony 1/3 – zostanie uruchomiona Izba Przyjęć:
•    24.08 – od 8.00 do 21.00;
•    25.08 –  od 8.00 do 21.00;
•    26.08 – od 8.00 do zakończenia uroczystości;

– telefon do izby przyjęć MSZ, ul. Mirowska 15: 34 370 21 70,
370 22 70;
– telefon do izby przyjęć MSZ ul. Królowej Bony 1/3 34 370 26 40, 370 26 41.

SP ZOZ Stacja Pogotowia Ratunkowego zapewni:
●     25 sierpnia – karetkę S/P stacjonującą w Zespole Ratownictwa Medycznego przy ul. Kilińskiego 10 oraz pomoc medyczną podczas przejścia Procesji Maryjnej z Archikatedry Świętej Rodziny na Jasną Górę od godz. 17.45;
●    26 sierpnia od godz. 10.00 do zakończenia uroczystości:
—    dwie karetki S/P zlokalizowane w Pasażu Biskupa Bareły,

Miejski Zarząd Dróg i Transportu wraz z policją zapewnią bezpieczną organizację ruchu na podstawie uzgodnionego projektu zmian organizacji ruchu w strefie podjasnogórskiej w sezonie pielgrzymkowym 2018 r. O ustawieniu zapór na ulicy Klasztornej decyduje Klasztor na Jasnej Górze. Poza tym funkcjonariusze oraz strażnicy miejscy zapewniają bezpieczeństwo pielgrzymom na trasach wejścia oraz uroczystościach zgodnie z planem operacyjnym policji. Z kolei Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie będzie w dyspozycji w miejscu stacjonowania i kierowana do likwidacji zagrożeń stosownie do sytuacji.

  • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły