Koncert z okazji okrągłego jubileuszu Kasy Stefczyka

12.08.2023

Koncert z okazji okrągłego jubileuszu Kasy Stefczyka

Z okazji trzydziestych urodzin Kasa Stefczyka organizuje koncert, podczas którego w częstochowskiej Filharmonii zabrzmi Sinfonia Jubilate skomponowana przez Gedymina Grubbę. Na scenie zaprezentują się wybitni soliści i instrumentaliści wraz z chórem i orkiestrą Filharmonii Częstochowskiej. Koncert z cyklu „Lustra – Wyspiański, Stefczyk, Herbert” odbędzie się we wtorek 29 sierpnia.

Utwór z okazji obchodów trzydziestolecia Kasy Stefczyka został skomponowany przez Gedymina Grubbę – polskiego kompozytora, organistę oraz dyrygenta, i nawiązuje do dzieł Stanisława Wyspiańskiego. Podobnie jak twórczość polskiego pisarza i artysty wizualnego utwór cechuje się różnorodnością i nietuzinkowością. Warstwa muzyczna wydarzenia obejmuje nie tylko występy orkiestry symfonicznej i solistów. Podczas koncertu usłyszymy także rockowe brzmienia i dźwięki bazuny – kaszubskiego instrumentu ludowego w postaci dwumetrowej trąby. Bogatą oprawę muzyczną dopełni scenografia, składająca się z kolekcji witraży autorstwa Stanisława Wyspiańskiego – zarówno tych ukończonych, jak i tych, których realizacja zatrzymała się na etapie projektu.

Nawiązanie do Stanisława Wyspiańskiego nie jest przypadkowe. Zarówno ten wybitny artysta, jak i patron największej spółdzielczej kasy w Polsce – Franciszek Stefczyk ukończyli krakowskie Gimnazjum św. Anny. Jak sugerują organizatorzy: „nie ma pewności, czy drogi tych dwóch wybitnych Polaków przecięły się, wartości które wyznawali z pewnością były zbieżne. Zbieżne były też ich cele, z których fundamentalnym była praca dla Polski.”

Kolejnym wybitnym polskim artystą, którego twórczość będzie można dostrzec podczas koncertu, jest Zbigniew Herbert. „Przesłanie Pana Cogito” to utwór, który został wybrany przez Mariusza Wielebskiego – osobę, która zadbała o dobór tekstów do koncertu.

Podczas sierpniowego koncertu na deskach Filharmonii zaprezentuje się pięcioro solistów i instrumentalistów: Anita Rywalska-Sosnowska (sopran), Marek Piekarczyk (wokal), Jacek Królik (gitara elektryczna), Paweł Szewczyk (instrumenty perkusyjne) oraz Paweł Gruba (bazuna). Swoje umiejętności recytatorskie zaprezentuje Michał Kula. Całość koncertu dopełni występ Orkiestry Kameralnej i Chóru Filharmonii Częstochowskiej.

Z okazji jubileuszu Kasy Stefczyka zaplanowano dwa koncerty. Ten w Częstochowie odbędzie się 29 sierpnia o godz. 18:00 w Filharmonii im. Bronisława Hubermana. Drugi będzie można usłyszeć dzień później w Bazylice Katedralnej w Pelplinie. Bezpłatne zaproszenia na koncert można uzyskać pod adresem bilety.lustra@apella.com.pl.

  • mz
Najnowsze artykuły