11.02.2018

Koniec z kumulacją punktów karnych?

Czy da się stracić prawo jazdy w ciągu kilku minut? Oczywiście! Wystarczy – będąc pod czujnym okiem policjantów – dopuścić się kilku przewinień i zgromadzić za nie 24 punkty karne. Wkrótce ma się to zmienić – kumulacja punktów karnych będzie znacznie trudniejsza. Inne będą też konsekwencje przekroczenia limitu.

Limit punktów karnych wynosi obecnie 24 (dla doświadczonych kierowców) lub 20 (dla osób, które otrzymały prawem jazdy w ciągu ostatnich 12 miesięcy). Za jedno wykroczenie można dostać maksymalnie 10 punktów karnych. Gdy jednak dopuścimy się kilku jednocześnie, funkcjonariusze sumują karę. W efekcie w czasie jednego zatrzymania, możemy stracić prawko. Jak wynika z policyjnych statystyk, w 2017 roku blisko 8 tys. osób straciło prawo jazdy, przy czym około 30 procent z nich z powodu przekroczenia dopuszczalnego limitu punktów karnych.

Wkrótce problem tzw. kumulacją może zostać zminimalizowany. O całej sprawie poinformowała „Rzeczpospolita”. Od czerwca punkty karne nie będą się sumować w przypadku podobnych wykroczeń. Dziennik podaje przykład: gdy za kierowcą jedzie nieoznakowany radiowóz i nagrywa jazdę z niedozwoloną prędkością na dłuższym odcinku drogi ze znakami różnych ograniczeń. Kierowca dostanie punkty tylko za największe przekroczenie prędkości. Nadal jednak będzie można dostać więcej niż 10 pkt karnych podczas jednej kontroli, np. gdy przekroczymy prędkość o ponad 50 km/h, będziemy jechać bez świateł i wyprzedzać w niedozwolonym miejscu. Inne będą też konsekwencje przekroczenia limitu. Kierowca, który przekroczy 24 punkty karne, nie straci prawa jazdy, a jedynie zostanie skierowany przez starostę na kurs reedukacyjny związany z bezpieczeństwem ruchu drogowego i badania psychologiczne. Kurs ma trwać łącznie 28 godzin (cztery dni robocze), a kierowca wyda na niego około 500 zł. Na zajęcia będzie trzeba zgłosić się w ciągu miesiąca od otrzymania skierowania, a do maksymalnie sześciu tygodni dostarczyć do starostwa zaświadczenie o jego ukończeniu z dołączonym dowodem uregulowania opłaty administracyjnej. Niespełnienie tych warunków spowoduje cofnięcie uprawnień do prowadzenia pojazdów przez starostę. Po ukończeniu kursu reedukacyjnego liczba punktów zostanie wyzerowana. Warto podkreślić, że jeśli w ciągu kolejnych pięciu lat kierowca ponownie uzbiera 24 punkty karne – straci uprawnienia do prowadzenia pojazdów i będzie musiał ponownie przystąpić do egzaminu na prawo jazdy. Aktualnie funkcjonujące kursy pozwalające na redukcję punktów karnych zebranych na koncie kierowcy zostaną natomiast zniesione.

  • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły