Koniec z noszeniem maseczek, izolacją i kwarantanną

24.03.2022

Koniec z noszeniem maseczek, izolacją i kwarantanną

Minister zdrowia, Adam Niedzielski, podjął decyzję o zniesieniu obowiązku noszenia maseczek. Nie będzie też obowiązkowej izolacji i kwarantanny. Pacjenci zidentyfikowani jako pozytywni, powinni sami izolować się w domu. Takie rozwiązania będą obowiązywać od 28 marca.

Co istotne, zniesienie maseczek nie dotyczy to podmiotów leczniczych, tam nadal będzie obowiązek zakrywania twarzy. Bez względu na to, czy mówimy o pracownikach, czy o pacjentach podmiotów leczniczych. – Rekomenduję także noszenie maseczek w miejscach dużych skupisk ludzkich – zaznacza szef resortu zdrowia.

Jak zaznaczył, dzisiejsze przypadki to blisko 26 proc. mniej zakażeń niż tydzień temu. – Bardzo uważnie obserwowaliśmy, co się dzieje z nowymi przypadkami w ostatnim tygodniu, jaki jest efekt powrotu dzieci do szkół i dużego napływu uchodźców. Z naszej perspektywy oba zjawiska nie przyczyniły się do przełamania tendencji spadkowej. Przyspieszenie spadków widać też na poziomie zleceń – zaznaczał Adam Niedzielski. – Najważniejszym elementem jest jednak sytuacja w szpitalach, mimo zdecydowanie większej liczby zakażeń w 5 fali, mieliśmy maksymalnie 20 tys. hospitalizacji. Wariant Omikron okazał się mniej dolegliwy – dodaje.
Zarówno sytuacja międzynarodowa, jak prognozy są pozytywne. – Przewidujemy, że do końca kwietnia będziemy mieli redukcję zakażeń i hospitalizacji. Jeśli jest więcej zakażeń, nie widać zwiększonej liczby hospitalizacji. Wielka Brytania i Niemcy notują więcej zakażeń, ale podjęły decyzję o zniesieniu wszystkich obostrzeń – podsumował.

  • kg
Najnowsze artykuły