Koniec z pozwoleniami na budowę

03.07.2022

Koniec z pozwoleniami na budowę

Czekają nas duże zmiany w prawie budowlanym. Wśród nich jest mowa między innymi o rozszerzeniu możliwości budowy w uproszczonej procedurze domów jednorodzinnych, bez limitu powierzchni użytkowej.

Przypomnijmy, od 3 stycznia osoby, które posiadają działki budowlane, mogą – w uproszczonej procedurze – wybudować na nich dom do 70 m2. Z takiego rozwiązania może skorzystać każda pełnoletnia osoba w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Tego rodzaju budynek musi być wolnostojący i nie może mieć więcej niż dwie kondygnacje. By wybudować taki dom, nie trzeba zatrudniać kierownika budowy, ani prowadzić dziennika budowy. Jeżeli jednak inwestor nie posiada takich kompetencji, to nadal może skorzystać z usług takiej osoby. W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, należy zwrócić się do odpowiedniego organu gminy lub miasta, który wyda dokument o warunkach zabudowy w ciągu 21 dni od momentu złożenia wniosku w tej sprawie.

By zwiększyć dostępność projektu, ułatwić budowę, a także pomóc zaoszczędzić pieniądze i czas, MRiT zleciło Głównemu Urzędowi Nadzoru Budowlanego przeprowadzenie konkursu architektonicznego na projekty tego typu domów. Pierwsze 22 projekty (z docelowych 70) zostały już udostępnione i można je pobrać za darmo. Można je znaleźć na stronie https://www.gunb.gov.pl/projekty-architektoniczno-budowlane

Co ciekawe, Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad likwidacją pozwoleń na budowę dla domów jednorodzinnych bez ograniczenia powierzchni. – To rozwiązanie jest adresowane zarówno do osób indywidualnych, jak również do małżeństw i rodzin z dziećmi, czyli do każdej osoby, która posiada własną działkę – powiedział prezentując kolejne udogodnienia dla obywateli minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Jak miałoby to funkcjonować w praktyce i jak wyglądałaby procedura odbioru tego rodzaju domu, tego na razie nie wiadomo. Ze wstępnych wypowiedzi rządzących wynika, że odpowiedzialność za prawidłowe przeprowadzenie procesu budowy domów jednorodzinnych bez pozwolenia i powyżej 70 m2 miałaby spoczywać na autorach projektu, czyli na architektach oraz na nadzorujących budowę kierownikach.

Projekt ustawy nowelizującej prawo budowlane i umożliwiającej budowę domów jednorodzinnych powyżej 70 m2. bez pozwolenia ma pojawić się jeszcze jesienią 2022 r. Same przepisy powinny natomiast wejść w życie na początku 2023 roku.

  • kg
Najnowsze artykuły