Koniec z samodzielnym rozliczaniem PIT

12.11.2018

Koniec z samodzielnym rozliczaniem PIT

Od przyszłego roku to nie podatnicy, a Krajowa Administracja Skarbowa wypełni nasze zeznania podatkowe. Mało tego, będzie to robione niemal z automatu, co oznacza, że nie będzie trzeba składać specjalnych wniosków w tej sprawie. Niemożliwe? A jednak! Nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) podpisał już prezydent Andrzej Duda.

Celem ustawy jest zmiana przepisów dotyczących sporządzania i składania rocznych zeznań podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji system podatkowy ma być znacznie prostszy. W świetle obecnie obowiązujących przepisów, podatnicy składają zeznania podatkowe w postaci papierowej albo w postaci elektronicznej – za pośrednictwem systemu e-Deklaracje.

W wyniku nowelizacji, obok obecnie funkcjonujących sposobów, wprowadzona zostanie usługa polegająca na wypełnieniu zeznania podatkowego przez Krajową Administrację Skarbową bez konieczności składania wniosku przez podatnika. Wypełni ona dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych zeznania podatkowe, bazując na informacjach od płatników, danych przekazanych przez podatnika w zeznaniu podatkowym za rok ubiegły (np. ulga na dzieci, nr KRS OPP, której w ubiegłym roku podatnik przekazał 1% podatku należnego) i przede wszystkim danych znajdujących się w rejestrach własnych Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (np. kwota zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych wpłacona w trakcie roku podatkowego przez podatnika) i innych rejestrach państwowych, np. ZUS (np. w zakresie wpłaconych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne), PESEL (np. ulga na dzieci).

Krajowa Administracja Skarbowa przygotuje też zeznania podatkowe dla wszystkich podatników. Dotyczyć to będzie zarówno podatników nieprowadzących działalności gospodarczej, jak i podatników prowadzących działalność gospodarczą, rozliczających się według skali podatkowej lub liniowo, a także podatników uzyskujących dochody kapitałowe. To podatnik zdecyduje czy chce skorzystać z tak przygotowanego zeznania czy też samodzielnie je wypełnić i złożyć do urzędu skarbowego.

Sporządzone przez KAS zeznanie podatkowe będzie udostępnione podatnikom w wersji elektronicznej w aplikacji dostępnej na Portalu Podatkowym. Będzie się można z nim zapoznać od 15 lutego. Wystarczy go zweryfikować i zaakceptować. Zeznanie będzie można też uzupełnić np. o numer konta do zwrotu nadpłaty. Podczas edycji wstępnie wypełnionego wniosku, będzie można też, jak wyjaśniał już wcześniej resort finansów, samodzielnie wystąpić o odpowiednie ulgi – np. na dzieci.

Warto również zauważyć, że w przypadku posiadania w rejestrach Krajowej Administracji Skarbowej danych kontaktowych danej osoby (adres e-mail, nr telefonu), podatnicy otrzymają dodatkowo powiadomienie o sporządzonym zeznaniu, a aplikacja, w której zostaną udostępnione, będzie zapewniała podatnikom nieograniczony dostęp do tych zeznań oraz do Urzędowego Potwierdzenia Odbioru (UPO) potwierdzającego złożenie zeznania podatkowego. Trzeba jednak pamiętać, że system niczego nam nie odpisze “za nas”. Jeśli formularza nie wypełnimy będzie to oznaczało, że pieniędzy po prostu nie otrzymamy. To samo dotyczy 1 proc. podatku dla wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP) – w formularzu musimy umieścić dane sami.

W przypadku rozliczeń za 2018 r., zeznania będą dostępne dla podatników – osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-37 oraz podatników uzyskujących przychody z kapitałów pieniężnych (np. przychody ze zbycia akcji) składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-38.

Od rozliczeń za 2019 r. zeznania podatkowe będą dostępne również dla podatników – osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-36, PIT-36L lub PIT-28.

  • Katarzyna Gwara
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły