Krajowa Wystawa Rolnicza coraz bliżej

20.07.2018

Krajowa Wystawa Rolnicza coraz bliżej

Tradycyjnie w pierwszy wrześniowy weekend Częstochowa stanie się rolniczą stolicą Polski. A wszystko to za sprawą XXVII Krajowej Wystawy Rolniczej organizowanej pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzej Dudy. Można będzie degustować wiejskie przysmaki, śląskie specjały, kupić ludowe rękodzieło i zetknąć się ze sztuką inspirowaną przez polską wieś. Tradycyjnie zostaną zaprezentowane maszyny rolnicze, także te zabytkowe. Nie zabraknie wystawy drobnego inwentarza, stoisk związanych z odnawialnymi źródłami energii, promocją turystyki wiejskiej czy rolnictwem ekologicznym. Krótko mówiąc, w alejach będzie smacznie, swojsko, wesoło i folklorystycznie.

Krajowa Wystawa Rolnicza w Częstochowie, towarzysząca ogólnopolskim uroczystościom dożynkowym na Jasnej Górze, to jedna z największych w kraju imprez wystawienniczo-targowych. Każdego roku Wystawie towarzyszy znakomita frekwencja. Wśród wystawców są wiodący producenci maszyn i urządzeń rolniczych, środków ochrony roślin, materiałów siennych, sadzeniowych, a także pasz i nawozów. Inauguracja Krajowej Wystawy Rolniczej odbędzie się w sobotę, 1 września. – Przygotowaliśmy niezwykle bogatą ofertę – zapewnia Marek Dziubek, dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. – Stoiska wystawowe tradycyjnie będą zlokalizowane w II i III alei NMP oraz alei Sienkiewicza. Będzie można więc skosztować regionalnych potraw, a także przyjrzeć się sztuce ludowej. Nie zabraknie stoiska Ministerstwa Rolnictwa oraz wszelkich instytucji, które skupia wokół siebie. Poza tym na terenach zlokalizowanych przy Miejskiej Galerii Sztuki odbędą się Targi Pszczelarskie. Tam też stanie duży pawilon, w którym Stowarzyszenie Polska Ekologia planuje zaprezentować wystawę „Polska Niepodległa smakuje”. W planach są też Targi Ekologiczne – wylicza Marek Dziubek.

Nie zabraknie wystawy futerkowych i małych zwierząt, a także maszyn rolniczych. – Nawiązaliśmy porozumienie z przedstawicielami Ursusa, którzy pokażą swój dorobek w zakresie maszyn produkowanych na przestrzeni stu lat. Zobaczymy więc zarówno pierwszego, jak i ostatniego Ursusa, który zszedł z linii produkcyjnej. Część prezentowanych maszyn wyprodukowano w Częstochowie – zdradza Borys Gruszewski z Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. Wszystkie te punktu częstochowianom i odwiedzającym nasze miasto są doskonale znane z poprzednich lat. Co zatem odróżni minione wystawy od tegorocznej? – Zasadniczą różnicą jest fakt, że od zeszłego roku wprowadzamy elementy związane z tradycją i dziedzictwem kulturowym, z tradycjami patriotycznymi i odniesieniem do historii Polski. Chcemy też pokazać, co wieś może zaproponować mieszkańcom miast. To przecież nie tylko produkty role, ale również urządzenia służące do ich produkcji – podkreśla Marek Dziubek. Poza tym oprócz tradycyjnej wystawy na Jasnej Górze odbędzie się konferencja i koncert. – Naszą intencją jest wpisanie się w obchody Święta Niepodległości. Temu też poświęcona będzie konferencja – udział środowiska wiejskiego w procesie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Odbędzie się ona w auli Jana Pawła II. Jeden z referatów wygłosi Barbara Fedyszak-Radziejowska – doradca prezydenta RP. Koncert, który odbędzie się w bazylice Jasnej Góry również będzie nawiązywał do rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Głównym elementem będzie występ Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze. Tradycyjnie nastąpi też wręczenie Pucharów Ministra Rolnictwa. W tym roku wyjątkowe odznaczenie otrzymają siostry bliźniaczki, „Sordylki”, nazywane ostatnimi polaniarkami, które kultywują – jako jedne z ostatnich żyjących na Podbeskidziu – tradycję wyjścia z całym dobytkiem i inwentarzem na polany śródleśne. Panie mają ponad 70 lat, ale liczymy, że przybliżą nam nieco historię – podkreśla Marek Dziubek.

Tradycyjnie w niedzielę, 2 września odbędzie się msza święta na błoniach jasnogórskich. Biorą w niej udział najwyżsi dostojnicy państwowi, przedstawiciele administracji samorządowej, organizacji rolniczych, a także parlamentarzyści. – Przy tej okazji przedstawiciele władzy z prezydentem RP na czele odwiedzają też Krajową Wystawę Rolniczą. Mamy nadzieję, że nie inaczej będzie i w tym roku – dodaje Marek Dziubek.

Niewykluczone, że w najbliższych latach Krajowa Wystawa Rolnicza przekształcona zostanie w wystawę międzynarodową. – Wzorem ubiegłego roku powołaliśmy Komitet Honorowy, do którego zaproszenie przyjęli Prezes Prawa i Sprawiedliwości, Prezes Rady Ministrów RP, Marszałek Sejmu, Marszałek Senatu, Minister Rolnictwa, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Wojewoda Śląski, Marszałek Sejmiku Śląskiego oraz szereg osób kierujących instytucjami o wymiarze ogólnopolskim. Komitet ma nadać charakter prestiżowy wydarzeniom w Częstochowie – tak, aby Krajowa Wystawa w niedługim czasie stała się wystawą międzynarodową. To uzasadnione, bo przecież w ramach pielgrzymek do Częstochowy przybywają osoby z najodleglejszych zakątków świata. Chcielibyśmy więc zachęcić międzynarodowych wystawców do zaprezentowania swoich tradycji – podsumowuje Marek Dziubek.

Organizatorem Wystawy jest Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, współorganizatorem – Urząd Miasta Częstochowy.

  • kg
Najnowsze artykuły